еМагазин

Tag : уметници

БАШ НИ Е ЌЕФ

НЛБ Групација отвoра меѓународен јавен повик за млади уметници од регионот

Редакција
НЛБ Групацијата ги повикува младите уметници од Југоисточна Европа да ги достават своите мултимедијални уметнички дела на меѓународен јавен повик, информираат од таму. Конкурсот ќе...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Нова изложба со дела од колекцијата на МСУ – „Дефрагментација„ подарени од уметници од Чешка, Унгарија, Полска и Словачка

Редакција
На 13 јуни, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Дефрагментација“ со дела од колекцијата на МСУ-Скопје, подарени...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

13 награди и 20 признанија од УНЕСКО за Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола

Редакција
Од Светскиот младински уметнички институт – Центар за УНЕСКО со седиште во Троја – Франција информираат дека на учениците при Детското ликовно студио “Свети Кирил...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Изложба во Кочани на производи и дизјани изработени од оризови остатоци

Редакција
На 29.03.2023 г. во 13:00 часот во просториите на НУЦК „Бели мугри“ – Кочани (Фоаје 2) официјално ќе биде отворена изложбата на проектот „Земјоделските остатоци...
Свет ТОП СТОРИИ

Путин за отстранувањето на руските уметници од културните програми во западните земји: И нацистите вака палеа книги

Редакција
Рускиот претседател Владимир Путин денеска го спореди отстранувањето на руските уметници од културните програми во некои западни земји со палењето книги од страна на нацистите....
БАШ НИ Е ЌЕФ

Македонските уметници може да учествуваат во изработка на мурал за иднината на Европа

Редакција
Младите уметници, на возраст од 18 до 35 години, од целиот регион на Западен Балкан, вклучително и од Македонија, може да се пријават за учество...
БЕСПАРИЦА

Како да ја добиете: Финансиска поддршка од државата за 745 естрадни уметници погодени од корона кризата 

Редакција
Владата на седница донесе одлука за доделување финансиска поддршка на вкупно 745 естрадни уметници. За секое од лицата кои се пријавија и ги исполнија условите...
ЖИВОТ

Животот на големите уметници покажал дека може да се живее продуктивно и со симптоми на хронична болест

Редакција
Честопати имаме идеја дека треба да бидеме 100% здрави – во конвенционалното разбирање на зборот, каде што здравјето е еднакво на отсуство на симптоми и...
ЖИВОТ

(Видео) Музичките ѕвезди порачуваат: НосамМаска за повторно да свириме пред многу публика

Редакција
Музички уметници, македонски естрадни, ја поддржуваат кампањата НосамМаска, информираат од Министерството за здравство. Влатко Стефановски, Никола Перевски, Каролина Гочева, Тамара Тодевска и Ружица Милошеска Брчиоска...
Локално

„Во време на корона“: Град Скопје ќе им плаќа 14.500 денари на уметници за маалски концерти, претстави, работилници..

Редакција
Град Скопје, заедно со градските културни институции, објави јавен повик за финансирање на проекти, како дел од кризните мерки „Култура во време на корона“. „Идејата на...