еМагазин

Tag : УНЕСКО

Македонија ТОП СТОРИИ

Општина Охрид не бара од Владата да ги преземе надлежностите, туку заедно да работат по препораките на УНЕСКО

Редакција
Општина Охрид до сега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во одредена сфера од работењето на локалната
Македонија ТОП СТОРИИ

Државата ќе ги преземе ингеренциите во градежништвото од Струга и од Охрид

Никола Осило
Премиерот Зоран Заев се уште не го добил писмото со кое струшкиот градоначалник му ги остапува ингеренциите од општината во делот на градежништвото. Вели дека
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Охрид оставен на мафијата: Колку прсти на двете раце имате Вие господине Адеми?

Никола Осило
Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика изјавата на министерот без ресор Едмонд Адеми дека на прстите од двете раце може да се избројат дивоградбите од
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„А малите и средните?“: Твитер за изјавата на Адеми дека големите дивоградби во Охрид се броеле на прсти

Редакција
Според министерот без ресор, задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми, кој ја предводеше македонската делегација во Баку на 43. сесија на комитетот за светско и културно
Македонија

Според Едмонд Адеми на прсти се броеле големите дивоградби во Охрид

Редакција
На прстите од двете раце може да се избројат дивоградбите од типот на куќи, угостителски објекти или хотели во заштитениот појас во Охрид. Најголем дел
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

“Охриѓани багер дан требит?“: Охрид, УНЕСКО и дивоградбите топ тема на Твитер

Редакција
На социјалните мрежи не стивнуваат реакциите за дивоградбата на советникот на ДУИ, Нефи Усеини во Охрид, но и за тоа дека нема никакви реакции од страна
Македонија ТОП СТОРИИ

Граѓански организации: Предлог-законот за Охридскиот регион отвора простор за носење штетни одлуки и понатамошно уништување

Редакција
Предлог-законот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион отвора простор за носење штетни одлуки и понатамошно уништување на единственото УНЕСКО подрачје во
Македонија

Во Охрид наместо со уривање на дивоградбите, спроведувањето на препораките на УНЕСКО, ќе почне со регулирање на сообраќајот во Стариот град

Редакција
Општина Охрид почнува со активности по препораките од УНЕСКО. Градоначалникот Константин Георгиевски денеска на прес-конференција информира дека утре почнува активност според препорака број 18, односно
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Март: Пошто го губиме статусот на УНЕСКО, притвор за Миле Јанакиески„: Твитер реакции

Редакција
На социјалните мрежи не стивнуваат реакциите за тоа дали Охрид и државата ќе успеат до февруари да ги исполнат барањата на УНЕСКО, за да нашата
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Како ќе се урнат 409 дивоградби во Охрид за да се исполни условот за УНЕСКО, кога една дива платформа на Матка неможат да срушат

Редакција
Од Владата се испофалија дека го „спасиле“ Охрид да не заврши на листата на УНЕСКО на загрозени подрачја. Покус не остана и градоначалникот на Охрид,