еМагазин

Tag : велосипед

ЖИВОТ

Иницијатива за укинување на забраната за превоз на велосипеди во воз

Редакција
Граѓаните покренаа иницијатива да можат велосипедите да ги транспортираат со воз, бидејќи неколку години веќе е воведена забрана. „Оваа иницијатива е граѓанска, согледувајќи ја нелогичноста...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Скопје покажа дека е град за велосипеди: Околу 2.000 лица учествуваа на “Скопје на точак“

Редакција
Околу 2.000 лица беа пријавени на “Скопје на точак“. Тие ги возеа своите велосипеди на караванот кој се одржува втора година по ред. Скопје покажа...
Локално

Тешко повредено 11-годишно дете на велосипед по удар од автомобил

Никола Осило
На 22.09.2019 во 15.20 часот на крстосница од регионалниот пат Гостивар-с.Градец и локалниот пат за с.Пожаране се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „пежо 206“...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Кујтим и Афердита возеа со велосипед од Виена до Горно Строгомиште кичевско, со порака за „чист воздух”

Редакција
Со порака за чист воздух членовите на Клубот за велосипедисти „Ускана”, Кујтим Зендели и неговата братучетка Афердита, поминаа 1.300 километри од Виена до нивното родно...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Македонски студенти за пронајдокот „Филтер за воздух вграден во велосипедско тркало“ освоија злато во Сеул

Редакција
Пронајдокот „Филтер за воздух вграден во велосипедско тркало“ на студентите на Машинскиот факултет -Скопје: Ина Крстевска, Филип Попоски, Марко Насески, Мартин Спасовски, Игор Џамбаски и...
Локално

Велосипедист тешко повреден по удар од трактор

Никола Осило
На 30.08.2019 во 02.00 часот било пријавено дека на 29.08.2019 околу 17.30 часот во с.Кривигаштани, прилепско, се случила сообраќајна незгода во која учесници биле велосипедистот...
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Фото) Места низ Македонија идеални да се посетат со велосипед

Никола Осило
Природните убавини кои ги крие нашата земја се далеку познати, но ретко кој од нас посетил поголем број од истите. Некогаш од немање време, или...
Локално

Тешко повреден скопјанец по пад од велосипед на Водно

Никола Осило
На 06.08.2019 во 21,30 часот било пријавено дека на локален пат Скопје – Водно Г.А.(39) од Скопје управувајќи велосипед „Крос“, изгубил контрола и паднал, при што...
Локално

(Фото) Од скулптурата која е симбол на крадењето велосипеди, украдени седиштето и воланот

Редакција
Од велосипедот-скулптура кој беше поставен како симбил за крадењето велосипеди и да ја подигне видливоста, украдени се седиштето и воланот. Укажувајќи на „жртвите“ и самиот...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

Никола Осило
Робин Вилијамс на прашање од wall street journal зошто толку многу сака да вози велосипед едноставно одговорил „затоа што возењето велосипед е нешто најблиску до летањето“. Па...