еМагазин

Tag : венецуела

Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Хаос и судири во Венецуела, загинаа најмалку четири лица, стотици повредени

Редакција
Четири лица загинаа, а 24 се повредени на границата помеѓу Венецуела и Бразил, соопшти невладината организација „Казнен форум”. – Тие беа застрелани, соопшти шефот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија го признава Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела

Редакција
Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска се огласи преку Твитер за позициите во однос на случувањата во Венецуела, давајќи му поддршка на опозицискиот лидер...
Свет

Ескалира состојбата во Латинска Америка: САД почнаа да ги повлекувaат дипломатите од Венецуела

Никола Осило
Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за нов...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Венецуела на работ од граѓанска војна, светските сили повторно поделени

Никола Осило
Кулминира состојбата во Венецуела откако опозицијата со протести се спротистави на новиот мандат на актуелниот претседател Николас Мадуро, кој нема намера да ја предаде власта...
Свет

ОН: Над два милиона луѓе ја напуштија Венецуела поради недостиг на храна и лекови

Редакција
Околу 2,3 милиони Венецуелци ја напуштија земјата погодена од политичка и хуманитарна криза поради недостиг на прехранбени производи и лекови, изјави портпаролот на Обединети нации,...