еМагазин

Tag : вести

Македонија

Заев-Брнабиќ: Лажните вести за „Рекет“ не се сликата за односите Скопје-Белград

Редакција
Многукратното повторување на вистината за да можат читателите и гледачите да разграничат што е лажна вест, а што не, во моментов е едниствениот начин на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Информативната редакција на „1ТВ“ од вечерва се враќа на екраните

Редакција
По куса пауза, информативната редакција на „1ТВ“ во согласност со зацртаните програмски определби продолжува со вести и информативни содржини, информираат од телевизијата. „Уредници на Централниот...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Пратениците „штанцаат“ лажни вести

Редакција
Институцијата од која без дилема „излегуваат“ најмногу лажни вести е македонското Собрание. Поради тоа што во Собранието пратениците имаат имунитет, кој ги штити и за...
Македонија

Од Владата велат дека со внимание ја следеле дебатата за најавената борба со лажни вести

Редакција
Владата со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува...
Македонија ТОП СТОРИИ

МАН за борбата со лажни вести: Наместо да дава одговори, Владата ќе ги забранува информациите

Редакција
На прес конференција Владата најави свои акциски план за државна контрола на информации под формален назив – сузбивање дезинформации и лажни вести, реагираат од Македонска...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Заев ќе се бори против лажните вести на Заев

Редакција
Уставот нема да се менува, добивме датум за старт на преговорите со ЕУ, плата од 500 евра…се само дел од лажните ветувања на премиерот Зоран...
Македонија

Ивор Мицковски: Како прв чин на соочување со лажните вести, партиите да се откажат од предизборните ветувања

Редакција
Бројни реакции на социјалните мрежи за најавената борба на Владата со лажните вести (фејк њуз). На Твитер се огласи и аналитичарот и колумнист Ивор Мицковски:...
Македонија

Владата ќе се бори против дезинформациите и лажните вести

Редакција
Владата изготви Акциски план за справување со дезинформациите кои, како што изјави денеска премиерот Зоран Заев, стануваат сериозен упад во демократските и изборните процеси и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Грците ги лажат дека Заев е Албанец и дека ќе се смени името на хотелот „Македонија палас“

Редакција
Како и кај нас, така и во Грција и пред потпишувањето на Договорот од Преспа, а посебно по неговото стапување во сила се шират бројни...
Забава

(Видео) Секси вестите во Албанија го „вивнуваат“ рејтингот: Ќе го следат ли македонските телевизии овој пример?

Никола Осило
За да го подобри рејтингот во секојдневната медиумска битка, приватната албанска телевизија „Зјар“ уште пред извесен период ангажира водителки со длабоко и разголено деколте за...