еМагазин

Tag : залихи

Бизнис

Спасовски: Стокови резерви имаме доволно, во овој момент нема потреба од нивно активирање

Редакција
Стокови резерви имаме доволно, обезбедени сме за повеќе од шест-седум месеци, но граѓаните треба да знаат дека во овој момент немаме потреба ниту од активирање...
Бизнис ТОП СТОРИИ

АПЕЛ од маркетите: Не купувајте масовно и панично, залихи има и постојано се врши набавка на роба

Редакција
На средбата со претставници од маркетите, министерот за економија, Крешник Бектеши, апелираше граѓаните да купуваат разумно, бидејќи залихи има доволно. Тој додаде дека во маркетите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Аптеките ќе бидат казнети ако неосновано ги зголемиле цените на маските и на средствата за дезинфекција

Редакција
Владата на последната седница ги задолжи Пазараната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) да направи увид и контрола на залихите на заштитните...
Бизнис

Трговците трупаат залихи и најавуваат отпуштања на работниците

Никола Осило
Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во трговијата на мало во третото тримесечје од 2018 година е ист во однос на...