еМагазин

Author : Редакција

Балкан

Грчки медиуми: Албанските власти кријат докази за убиството на Кацифас

Редакција
Адвокатот кој ја преставува фамилијата на Константинос Кацифас (35), Гркот кој пред неколку дена беше убиен од албанската полиција, за грчките медиуми вели дека грчката страна
Македонија

ВМРО ДПМНЕ ќе има една пратеничка група во Собранието, кординатор ќе биде Никола Мицевски

Редакција
На синоќешната седница на Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ е донесена одлука партијата наместо досегашните 10, да има една пратеничка група во Собранието. Кординатор ќе
Македонија

Нови рочишта за „Тендери“, „Тортура“ и раздвоената постапка за „Насилство во општина Центар“

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе се одржат нови рочишта за „Тендери“, „Тортура“ и раздвоената постапка за „Насилство во општина Центар“ на Специјалното јавно
Македонија

Вербална расправија меѓу две семејства во Куманово: Едно лице убиено

Редакција
Повредениот од огнено оружје во престрелката во Куманово им подлегна на повредите, потврдија од Ургентниот центар во Скопје. Лицето беше повредено синоќа околу 18:30 часот
Македонија ТОП СТОРИИ

Како и Заев љубител на мотори: Колку е богат Костадин Костадинов, новиот портпарол на СДСМ

Редакција
Костадин Костадинов е новиот портпарол на владејачката СДСМ. Според неговиот анкетен лист доставен до Државната комисија за спречување на корупцијата, кога станал пратеник, на свое
Македонија

Кој е Костадин Костадинов, новиот портпарол на СДСМ

Редакција
Пратеникот на СДСМ, Костадин Костадинов е новиот портпарол на СДСМ, информираа од партијата. Костадинов е роден во Струмица, во март 1990 година, а според неговата официјална
Свет

Харвардски историчар: По изборите во 2020 година САД ќе биде на работ од граѓанска војна

Редакција
Изборите во 2020 година можат да ги доведат САД на раб од граѓанска војна, смета харвардскиот историчар Нил Фергусон во колумна за „Бостон глоуб“. Според
Македонија

Ќе викаме Солун или Тесалоники: Македонија и Грција неделава стартуваат со „чешлање“ на македонските и грчките учебници

Редакција
Во почетокот на ноември се предвидува да се одржи првата средба на Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти што го формираа Македонија и Грција, како обврска
Свет

Обвинителство на Турција: Новинарот Кашоги е задавен веднаш по влегувањето во Конзулатот на Саудиска Арабија

Редакција
Турското Обвинителство денеска соопшти дека саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги е задаваен веднаш откако влегол во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија
Бизнис

ГСОЛ/ Еуроникел достави дополнет план за реорганизација на ФЕНИ Индустри, согласно барањата на судот

Редакција
Планот за реорганизација на ФЕНИИндустри е дополнет според барањата на судот и е доставен на повторно разгледување, информираат од компанијата.. „Планот, исто така, доби позитивни