еМагазин

Author : Редакција

Бизнис

Колкаво е учеството на Адора Инженеринг во главнината на Комерцијална банка

Редакција
Комерцијална банка АД Скопје преку Македонската берза известува дека во изминатиот период преку берзански трансакции правното лице Адора Инженеринг ДООЕЛ Експорт-Импорт Скопје се стекна со дополнителни акции
Бизнис

ЗК Пелагонија продава удели во неколку фирми, вредни 15 милиони евра

Редакција
Собранието на акционери на ЗК Пелагонија донесе одлука за одобрување на продажба на удели на Комбинатот во неколку фирми, извести Комбинатот преку Македонската берза. Станува збор
НАША ТЕМА

Град Скопје молчи за изградбата на гасоводот и одлуката по ова прашање не ја соопштува јавно

Редакција
Градоначалникот на Град Скопје уште во декември 2017 побарал преиспитување на трасата на гасоводот, изготвување нова оцена на влијание врз животната средина, повторување на постапката
Бизнис

Стопанска банка АД Скопје воведе промени во работењето

Редакција
Согласно влегувањето во сила на новиот Закон за спречување перење пари и финансирање на тероризам, Стопанска банка АД Скопје известува за воведување на промени во
Македонија

На граничниот премин Богородица се чека половина час

Редакција
Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничниот премин Богородица се бележи зголемена фреквенција на возила, каде времето на
Македонија

Кривични пријави за четири лица за несреќата во која загинаа двајца илегални мигранти

Редакција
Полицијата поднесе кривични пријави за четири лица,  Ќ.Н. (31), Џ.Н. (33) , М.Н. (21) тројцата од Скопје и П.П. (39) од Гевгелија, за „организирање на група и
ЖИВОТ

Пејачот Влатко Илиевски починал од предозираност со кокаин и други наркотични средства

Редакција
Пејачот Влатко Илиевски кој беше пронајден мртов во својот автомобил починал од огромна количина наркотични средства, пишува dosie.mk. Ова е дел од извештајот на судска медицина
Спорт

Ибрахимовиќ предложил да игра без пари за Јунајтед

Редакција
Поранешниот играч на Манчестер Јунајтед, Златан Ибрахимовиќ откри дека му предложил на англискиот гигант да игра без надомест по целосната рехабилитација од повредата на коленото.
Македонија

40 интелектуалци од Европа и САД со писмо во „Гардијан“ бараат спроведување на Договорот со Грција

Редакција
Во отворено писмо до јавноста, објавено во британскиот весник „Гардијан“, повеќе од 40 интелектуалци од Европа и САД бараат историскиот договор меѓу Македонија и Грција
Бизнис

Фич го потврди рејтингот на Македонија – ББ со позитивен изглед

Редакција
Меѓународната агенција за кредитен рејтинг Агенцијата „Фич” го потврди рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед, објави Министерство за финансии. На потврдата на рејтингот ББ