еМагазин

Рубрика: БЕСПАРИЦА

БЕСПАРИЦА

Зголемен бројот на бездомни лица кои бараат помош во пунктот во Момин Поток

Редакција
Околу 180 бездомни лица од Скопје веќе 10 години имаат можност да ги користат услугите на пунктот за бездомни лица во Момин Поток. Двапати неделно
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Раст на трошоците на животот: Поскапеле зеленчукот, млекото, горивата, гасот…

Никола Осило
Tрошоците на животот во септември 2018 година, во споредба со септември 2017 година, забележаa пораст од 1.5 %, а цените на мало забележаa пораст за
БЕСПАРИЦА

Поскапеле кафаните

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, цените на угостителските услуги во септември 2018 година, во споредба со август 2018 година се зголемиле за 0.2
БЕСПАРИЦА

Пензионерите ќе добијат минимално зголемување на пензиите од 1,8 отсто заради усогласувањето

Редакција
Со исплата на септемвриската пензија на почетокот на октомври ќе се изврши усогласување на пензиите за 2018 година за 1,8% кое се прави согласно со
БЕСПАРИЦА

Македонските сезонски работници во Италија гетоизирани и „невидливи“ за системот

Редакција
Македонските сезонски работници во земјоделството да склучуваат двогодишни договори за да остануваат во земјава, наместо да одат во Италија и таму да живеат во гета,
БЕСПАРИЦА

Агенцијата за вработување ќе истражува какви работници им требаат на работодавците

Редакција
Од денеска стартува анкетното истражување за потребата од вештини на пазарот на трудот за 2018/2019 година кое Агенцијата за вработување на Република Македонија го спроведува
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Детали за намалување на трошоците кај нотарите и извршителите и што ќе биде бесплатно

Редакција
Со новите предлог решенија на законите за нотаријат и извршување трошоците за нотарските и услугите на извршителите се намалуваат за 50% до 90 %, а
БЕСПАРИЦА

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

Редакција
На предлог на министерството за правда, Владата на 90. седница ги  прифати предлог – законите за изменување и дополнување на законот за извршување и на
БЕСПАРИЦА

Секое четврто дете во Македонија живее во сиромаштија

Редакција
Министерка за труд и социјална политика Мила Царовска, се обрати на Конференција за детска сиромаштија која ја организираа Министерството за труд и социјална политика во
БЕСПАРИЦА

Пад на просечната плата во Македонија

Никола Осило
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јули 2018, изнесува 24.072 денари, што е намалување во однос на претходниот месец кога просечната плата изнесуваше 24.203