еМагазин

Рубрика: БЕСПАРИЦА

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Блокирани сметките на 110.205 граѓани и фирми

Никола Осило
Народната банка ги објави податоците за состојбата со блокирани сметки во земјава од кои може да се види дека заклучно со март, годинава блокирани биле
БЕСПАРИЦА

Во Македонија се фрлаат 12.000 тони вишок храна, а 450.000 луѓе се со еден оброк дневно

Редакција
Според Државниот завод за статистика, во Македонија имаат проблем да обезбедат храна 445.099 луѓе и во просек имаат по еден оброк дневно. Од друга страна,
БЕСПАРИЦА

Владата ги зголеми платите на вработените во основно и во средно образование

Никола Осило
Владата донесе одлука за зголемување на платите на вработените во основно и во средно образование за пет отсто, почнувајќи од исплатата на септемвриската плата годинава.
БЕСПАРИЦА

Покачувањето на платите во здравството од 1.500 до 4.548 денари

Редакција
Од 1.500 до 4.548 денари ќе изнесува во просек покачувањето за 5 проценти на платите на 19.123 вработени во јавните здравствени установи, согласно вчерашната владина
БЕСПАРИЦА

Семејните трошоци повисoки од просечната плата

Редакција
Минималните месечни потреби на едно четиричлено семејство во Македонија се повисоки од просечно исплатената нето плата. Според податоците што вчера ги објави Државниот завод за
БЕСПАРИЦА

Европејците трошат стотици евра за одмор, повеќето Македонци сонуваат летување

Никола Осило
Eвропејците на туристички патувања годишно вкупно трошат 428 милијарди евра, најмногу Германците 120 милијарди, Французите 71 и Британците 61 милијарда. Најмногу пари за одмор по
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Дури 40 отсто од граѓаните сметаат дека плата од 25.000 до 40.000 денари е доволна за нормален живот

Никола Осило
Резултатите од анкетните истражувања покажуваат дека една третина од македонските домаќинства сметаат дека нивната тековна финансиска состојба е полоша, додека помалку од 60% сметаат дека
БЕСПАРИЦА

Доцни платата на просветните работници

Редакција
Независниот синдикат за образование и наука-НСОН денеска со прес-конференција реагираше дека доцни платата за јули за просветните работници. Претседателот на Синдикатот Томислав Гиевски од пред
БЕСПАРИЦА

За 200 евра кредит, граѓаните враќале од 500 до 1.000 евра

Редакција
Се намалуваат високите трошоци за брзите кредити. Со законски измени, кои ги изготви Министерството за финансии, вкупните годишни трошоци за потрошувачки кредити се ограничуваат на
БЕСПАРИЦА

Во Македонија во услови на современо ропство живеат 18 илјади луѓе

Редакција
Во Македонија во услови на современо ропство живеат околу 18 илјади лица или 8,7 од илјада македонски државјани се робови, покажува Глобалниот Индекс за ропство