еМагазин

Tag : адвокат

Локално

Му се заканувал на адвокатот на сопругата поради бракоразводна парница

Редакција
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против А.А.(51) од с.Колари, кичевско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на...
Македонија

Бојан Јовановски 55 пати бил носен на здравствени интервенции, ова е изживување, вели неговиот адвокат

Редакција
Здравствената состојба на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 е далеку од добра и тој по секоја цена се носи на судење. Ова е изживување....
Македонија

Ново рочиште за „ТНТ“, обвинетиот Трајковски доби адвокат по службена должност

Редакција
Во Основниот кривичен суд Скопје за денеска е закажано ново рочиште за предметот „ТНТ“ за уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски и покрај...
Локално

Кривична пријава против адвокатка од Куманово

Редакција
СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.Ф.(40) од Куманово поради постоење основи на сомнение дека сторила кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. М.Ф....
Македонија

Груевски не го ополномоштил адвокатот Наков за случајот „Талир 2“, рочиштето одложено

Редакција
Случајот кој се однесува на изградбата на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, „Талир 2“ се одложи бидејќи првообвинетиот Никола Грувски беше без адвокат, па имаше потреба од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Боки 13 ги виде доказите за „Рекет“: Не е јасно зошто не му го дале исказот на Зоки-Кичеец

Никола Осило
Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција денеска, провосомничениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски заедно со неговиот адвокат Сашо Дуковски извршија увид во дел...
Македонија

Сопругот на поранешната министерка Јанкулоска бара разрешување на судијката Кацарска поради пристрасност во „Тенк“

Редакција
Адвокатот Влатко Илиевски, сопруг на поранешната мнистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска осудена за случајот „Тенк“, денеска на седница од Судскиот совет побара разрешување на...
Македонија

Освен Фрчкоска, Јанева ќе ја застапува уште еден адвокат

Редакција
Освен адвокатката Ирена Фрчкоска, пораненешната специјална обвнителка Катица Јанева, за случајот “Рекет“, ќе ја застапува и адвокатот Дељо Кадиев, објави порталот МКД. Тој е бранител...
Македонија

Адвокатката на семејствата на жртвите, Ивановска: Долго ги чекавме „бомбите„ за „Монструм“, но во нив нема ништо суштинско

Редакција
Адвокатката на семејствата на жртвите, Дафинка Ивановска, по денешното рочиште за „Монструм“, рече дека тие долго ги очекувале овие бомби, поради тоа како биле најавувани,...
Македонија

Заев контактирал со адвокатката на Јанева, Фрчковска, демантира дека ќе биде пуштена во домашен притвор

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска ги демантираше вчерашните обвинувања од пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ дека на лидерската средба кажал оти специјалната јавна обвинителка Катица Јанева...