еМагазин

Tag : аптека

Локално

Приведен скопјанец кој украл сеф со пари од аптека

Редакција
На 01.02.2021 во Скопје, Полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода Е.А.(36) од Скопје, затоа што околу 20.20 часот извршил разбојништво во аптека...
Македонија

Се очекува лекот Ивермектин за Ковид-19 од утре да биде достапен во аптеките

Редакција
Лекот Ивермектин кој се користи за лекување на заболени од Ковид-19 веќе е стигнат во земјава и од утре ќе се продава во аптеките ширум...
Локално

Херојски потег на вработена во аптека: Спречила кражба со викање

Редакција
Вработена во тетовска аптека со викање најверојатно успеала да уплаши непознато лице кое се обидело да изврши кражба во објектот. Откако добила закана и и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата препорачува еден член од семејството да купува намирници и лекови од маркетите и аптеките

Редакција
Владата одлучи да им се препорача на сите граѓани во Македонија, а особено на оние што живеат на подрачјата на општините Куманово, Прилеп и Тетово,...
Локално

Приведени тројца штипјани под сомнение дека ограбиле аптека во Скопје

Редакција
На 14.04.2020 во 13.37 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Климент Охридски“, во аптека, маскирано лице со закана со нож од вработената ги...
Локално

Двајца скопјани се степале во аптека на „Партизанска“

Редакција
На 30.09.2019 околу 18.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во аптека на бул.„Партизански одреди’’ во Скопје, по претходна расправија, настанала физичка пресметка помеѓу...
Македонија

Од 1 октомври лекови на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со лична карта или пасош и рецепт

Редакција
Осигурените лица од 01.10.2019 година ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта...
Локално

Скопјанка ограбена во аптека сред бел ден

Редакција
На 04.09.2019 во 13.30 часот во СВР Скопје, Н.Џ.(65) од Скопје пријавила дека на 04.09.2019 околу 11.30 часот во аптека на улица „Индира Ганди’’ непознат...
ЖИВОТ

776 аптеки ќе добијат зголемување на квотите за лекови за 12 илјади денари

Редакција
Вкупно 776 приватни здравствени установи – аптеки со кои Фондот за здравствeнo осигурување во моментов има склучено договор за март 2019 година ќе добијат рамномерно зголемување на...
Локално

Приведен Косовар кој носел мини-аптека во гепек

Редакција
На 12.02.2019 година во 18.45 часот на клучка Радишани-oбиколница во Скопје полициски службеници запреле патничко возило „Опел“ со косовски регистарски ознаки, управувано од Р.А. од...