еМагазин

Tag : атина

Балкан

(ВИДЕО) Во ресторан во Атина убиени водачите на црногорскиот „Шкаљарски клан“

Редакција
Во ресторан во грчкиот главен град Атина, синоќа се убиени 43-годишниот Стеван Стаматовиќ и неговиот врсник Игор Дедовиќ, државјани на Црна Гора, пренесуваат грчките и...
Балкан

Грчки медиуми: „Политички земјотрес во Скопје“ по ветото од Франција

Никола Осило
Ветото од Франција предизвика политички случувања во Северна Македонија“; „Бура во Скопје по кажаното „не“ од ЕУ“; „Разочараност во Северна Македонија“; „Политички земјотрес во Скопје“,...
Балкан

(Видео) Протест во Атина поради посетата на Помпео: Демонстранти го запалија американското и знамето на НАТО

Редакција
Илјадници демонстранти маршираа низ улиците на Атина за време на посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео. Тие ги запалија знамињата на САД и НАТО...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Културата ги урива политичките бариери: „Медена земја“ прогласен за најдобар документарец во Атина

Никола Осило
Македонскиот документарен филм „Медена земја“ (Honeyland) е прогласен за најдобар документарец на Интернационалниот филмски фестивал во Атина, Грција. Жирито го избра нашиот филм во конкуренција...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Видео) Во Штип се отвори првото авио-такси: Со авион на кафе во Солун, Охрид, Атина

Редакција
Во Штип и регионот почна да функционира првото авио-такси, јавува штипската телевизија „Стар“. Услугата за сите заинтересирани ја изведуват професионални пилоти, а еден од нив...
Балкан

(ВИДЕО) Атина и грчкиот Парламент во боите на виножитото: Елени Фуреира „главна“ на Парадата на гордоста

Редакција
Под мотото „Улицата ја има нашата приказна“ по 15-ти пат, центарот на Атина беше обоен во боите на виножитото во рамките на традиционалната Парада на...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Канцелариите за врски во Атина и Скопје стануваат амбасади

Никола Осило
Министерствата за надворешни работи на Република Северна Македонија и Хеленската Република денеска разменија ноти, со кои, се подига нивото на канцелариите за врски во Атина и Скопје...
Балкан

(ВИДЕО) Споменикот на Александар Велики свечено откриен во Атина

Редакција
Во грчкиот главен град утрово свечено беше откриен споменикот на Александар Велики, во поинакво младо издание, а не како војник, откако 26 години беше „заглавен”...
Балкан

(ВИДЕО) Поставен споменик на Александар Велики во Атина

Редакција
Откако од 1992 година првпат беше претставен на јавноста, а во 1993 година откупен од Министерството за култура на Грција, споменикот на Александар Велики, но...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од македонската Влада велат дека не постои иницијатива за размена на споменици со Грција

Редакција
Нема иницијатива за размена на споменици, велат од Владата за МИА по објавените шпекулации во грчките медиуми дека министерката за култура на Грција предложила споменикот „Воин на...