еМагазин

Tag : атина

Балкан

Грците предлагаат да им го дадеме споменикот на Александар, а тие на нас скулптурата „Дромеас”

Редакција
Грчките медиуми објавија дека грчката министерка за култура, Мирсини Зорба предлага скулптурата „Дромеас” која се наоѓа пред хотелот Хилтон во Атина да се пренесе на плоштадот...
Македонија

Атина ќе испрати вербална нота: Македонија следната недела станува Северна Македонија

Никола Осило
Вербална нота што ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО, во понеделник ќе испрати Атина до...
Македонија ТОП СТОРИИ

И Германија даде согласност за прием на Македонија во НАТО

Редакција
Германската Влада даде согласност за прием на Македонија во НАТО и ќе се заложи овој процес да заврши што е можно побрзо. Во соопштението на...
Балкан

(Фото) За 15 милиони евра се продава вила на семејството на Аристотел Оназис

Редакција
За 15 милиони евра се продава вила на семејството на грчкиот милјардер Аристотел Оназис, пренесува дописникот на еМагазин од Солун. Станува збор за вила на...
Балкан

(ВО ЖИВО) Во грчкиот Парламент почна гласањето за Договорот од Преспа

Редакција
Во грчкиот Парламент почна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа. Пратениците гласаат поединечно. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Договорот од Преспа ратификуван во грчкиот Парламент со 153...
Балкан

(ВИДЕО) Вознемирувачки сцени на протестите против Договорот од Преспа во Атина и Солун

Редакција
Полицијата во Атина и Солун синоќа имаше многу работа. Освен во главниот град на Грција, протести против Договорот од Преспа, имаше и во Солун. Во...
Балкан

(ВИДЕО) Запалено македонското знаме на протестот против Договорот од Преспа во Атина

Редакција
Дел од учесниците на протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент во Атина, синоќа го запалија македонското знаме. Протестот беше организиран поради престојната ратификација...
Балкан

(ВО ЖИВО) Слаб одзив на протестот против Договорот од Преспа во Атина

Редакција
Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од...
Балкан ТОП СТОРИИ

Гласањето за Договорот од Преспа во грчкиот парламент одложено за утре

Редакција
Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот...
Балкан

(ВИДЕО) Во Лариса против Догoворот од Преспа со трактори

Редакција
Денеска, за кога е закажан нов протест против Договорот од Преспа, во Атина, додека истиот е пред ратификација во грчкиот Парламент, за името Македонија и...