еМагазин

Tag : болест

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Колку „мајмунските сипаници“ се опасни по здравјето: Кои се симптомите и како се пренесуваат

Редакција
Според Светската здравствена организација, оваа ретка вирусна инфекција се манифестира со треска, осип, и отечени лимфни јазли, а во ретки случаи, може да доведе до...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Проф. Трајковски: Речиси целото население, макар и со едно прележување или само со две дози вакцини веќе поседува долгорочна заштита од тешка форма на Ковид-19

Редакција
Веќе прилично сме оддалечени од Велигден и Рамазан Бајрам, двата високоризични настани од аспект на ширење на заразата, но работите не одат како што би...
ЖИВОТ

Доктор Илчо Ефкоски објаснува кои лица се изложени на сериозна болест од Ковид-19

Редакција
Доктор Илчо Ефкоски за „Слободен печат“ објаснува дека изложени на ризик од сериозна болест од Kовид -19 се постарите луѓе, но, ризикот може да се...
ЖИВОТ

Доктор Здравковиќ: Околу 40 отсто од пациентите имаат „продолжен“ ковид, кај вакцинираните нема тешки форми

Редакција
Очигледно е дека непридржувањето до мерките и слабиот одѕив на реакцијата донесоа лоши последици поради кои сега страдаат сите, вели Д-р Марија Здравковиќ, директор на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите вакцини се ефикасни во заштита од тешка форма на болеста и хоспитализација од делта сојот, велат од Министерство за здравство

Редакција
Министерството за здравство реагира на дел од објавите и пренесени ставови во медиумите дека кинеската вакцина „Синовак“ „не штити од делта сојот“ и од тешка...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Познатиот јутјубер Стефонатор со солзи радосници: „Го победив туморот, се чувствувам како да ми започнува втор живот“

Редакција
По втората операција на туморот, како и снимањето на ПЕТ скен, познатиот јутјубер Стефонатор објави убава вест, дека е излечен од болеста со која се...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Ковид калкулатор: Пресметај ја твојата ковид-возраст и ризик при заболување од коронавирусот

Редакција
Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) изработи ковид калкулаторот како практична алатка за утврдување на ковид-возраста на секој работник. Резултатите се индивидуални, а за...
Македонија

Лекот „ивермектин“ кој дава позитивни резултати во борбата против Ковид-19, ќе пристигне за две недели

Редакција
„Ивермектин“ ги помина сите фази во Министерството за здравство и во МАЛМЕД и тој лекот ќе се издава на рецепт од страна на матичните лекари...
Свет

Непозната болест во Индија: Во болница завршија 140 луѓе

Редакција
Официјални лица во Индија ги испитуваат причините за неидентификуваната болест што предизвика повеќе од 140 лица да се хоспитализирани за време на викендот. Пациентите, од...
БЕНЧМАРК

ЕФСА ја отпочна кампањата „Стоп за африканската свинска чума“ во Југоисточна Европа

Редакција
Европската агенција за безбедност на храна (ЕФСА) отпочна голема кампања за подигање на свеста и помагање да се спречи ширењето на африканската свинска чума во...