еМагазин

Tag : брак

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ако не си се оженил до 40 не очајувај, Реисот нека ти биде пример„: Твитер реакции

Редакција
Информацијата дека поглаварот на Исламската верска заедница (ИЈЗ), Реисот Сулејман Реџепи се ожени по втор пат, за 50 години помлада девојка ги разбранува социјалните мрежи....
Локално

Прва венчавка во Кочани по пауза од два месеци поради вонредната состојба за корона вирусот

Редакција
Подрачната канцеларија на Управата за водење матични книги од Кочани попладнево ја направи првата венчавка по прекинот од над два месеца по воведувањето на вонредната...
ЖИВОТ

Убава вест: За време на пандемијата со коронавирусот во Гевгелија склучени 14 бракови

Редакција
Од почетокот на пандемијата со коронавирусот до денеска во Гевгелија се склучени 14 од вкупно 25 бракови колку што се заведени годинава во матичната книга,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Седум години затвор за татко кој ја продаде ќерка си за 6.000 евра

Редакција
По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која обвинетиот Т.Д....
ЖИВОТ

По втор пат се ожени пратеникот и потпреседател на СДСМ, Мухамед Зекири, кум бил Заев

Редакција
Пратеникот и потпреседател на СДСМ, Мухамед Зекири се ожени за Бисера Јордановска, поранешна директорка на телевизијата Алсат-М, каде Зекири порано работеше како новинар, објави порталот...
Локално

Во Делчево бесплатно ќе се склучува брак

Никола Осило
Усвоена е одлуката со која младите брачни парови од Делчево во наредниот период ќе можат бесплатно да склучуваат граѓански брак. Одлуката е донесена на последната...
ЖИВОТ

(Фото) Блерим Река слави 40 години брак

Редакција
Претседателскиот кандидат, Блерим Река, кој ги освои симпатиите на јавноста денеска слави 40 години брак. „Денес САД прославува независност, ние прославуваме 40 години брак“, напиша...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Марш на гордоста: Со зурли и тапани побарана заштита на семејството и бракот

Редакција
Преку Декларација за заштита на бракот и семејството и мирен марш низ центарот на Скопје, 19 граѓански здруженија и неформални групи од граѓанско – верската...
ЖИВОТ

МТСП: Лажна вест е, брачната заедница и термините мајка и татко не се менуваат

Редакција
Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести кои ги изнесе ВМРО – ДПМНЕ во однос на новиот Предлог –...
ЖИВОТ

Во последните три месеци од 2018 година починале 48 доенчиња

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во четвртото тримесечје од 2018 година, во споредба со истиот период од претходната година,...