еМагазин

Tag : Дебарско Езеро

Локално

(Фото) Се “суши“ и Дебарско Езеро

Редакција
Се наоѓаме во средина на зимата, но недостигот на врнежи ја „суши“ акумулацијата „Дебарско Езеро“, каде што се наоѓа Хидроелектраната „Шпилје“. Нивото на езерото се...
Локално

Над 40 килограми риба запленети од рибокрадци на Дебарско езеро

Никола Осило
На 23.04.2019 година во 12.30 часот, во близина на угостителски објект на Дебарското езеро,  во незаконит риболов, затекнати се Ќ.Л. (50), Е.Л.( 32) и С.Л.(39),...
Локално

Случаен минувач пронашол рачна бомба од Втората светска војна на брегот на Дебарско Езеро

Никола Осило
На брегот на Дебарско Езеро во месноста наречена „венец“ вчера е пронајдена стара експлозивна направа, рачна бомба. Случаен минувач експлозивната направа ја забележал во 13:35...
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Галерија) Непозната Македонија: Дебарско, еден од најживописните краеви во земјава

Редакција
Дебарскиот крај, кој речиси никогаш не бил експониран како туристичка дестинација во Македонија, важи за еден од најживописните во земјава. Дебар, лежи во југоисточниот дел...
Локално

Штипјани се степале покрај Дебарско Езеро

Редакција
Пет лица од Штип синоќа се степале покрај Дебарско Езеро при што едниот од нив се здобил со полесни повреди. – Околу 23:45 часот, кај...
Локално

Рибар пронашол безживотно тело во водите на Дебарско Езеро

Редакција
Денеска во 06,30 часот било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на Ј.К. (54) од Дебар, кој...