еМагазин

Tag : денар

Бизнис ТОП СТОРИИ

Народна банка: Денарот е и ќе остане стабилен, нема промени во девизниот курс

Редакција
Девизниот курс на денарот е стабилен и нема промени во неговото ниво, нагласува Народната банка по објавите во некои медиуми и на социјалните мрежи во...
Бизнис

Во Новата година со поскапи горива: Зголемување до еден денар за литар

Редакција
Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат од половина до еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување...
Бизнис

За еден денар се намалуваат цените на бензините и дизелот

Никола Осило
Малопродажните цени на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се намалуваат за еден денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на...
Македонија

Кумановскиот градоначалник Димитриевски доби пресуда, еден денар оштета и извинување за клевети и навреди

Редакција
Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски ќе добие еден денар оштета и извинување од ВМРО-ДПМНЕ и тогашниот претседател на општинскиот комитет за изнесени навреди и клевети за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата вработува десет државни службеници, плата до 25.041 денар

Никола Осило
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 10 државни службеници во Владата на Република Северна Македонија – Генерален секретаријат. Се бараат кандидати за советник за анализа на...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Имало предлог и да се вика „лав“: Како денарот, кој го слави својот 27.роденден, го добил името

Редакција
Македонската валута, денар, денеска го слави својот 27. роденден. Како го добил името? Името „денар“ потекнува од староримската монетарна единица „денариј“ и претставува израз на...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

27. роденден: Како се роди денарот

Редакција
Македонски денар денеска го слави 27. роденден. Воведен е на 26. април 1992 година. Монетарна самостојност на Велигден Република Македонија монетарно се осамостоила на 26....
МАКЕДОНСКО

27 години од постоењето на денарот

Редакција
Народна банка на фејсбук-профилот потсетува дека на 26. април 1992 година, Собранието на Република Македонија ги донесе основните законски акти со кои се создадоа предуслови...
Македонија

Железната ограда околу Владата ќе се тргне, ама бетонските столбови ќе останат

Редакција
За отстранувањето на железната ограда пред Владата нема да биде потрошен ниту еден денар од парите на граѓаните. За отстранувањето ќе се искористат внатрешните ресурси...
Бизнис ТОП СТОРИИ

НБРМ: Tековниот политички контекст во државата не треба да се поврзува со стабилноста на денарот, ниту на банкарскиот сектор

Редакција
Народната банка, како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика, цврсто стои на ставот околу оптималноста на постојниот режим на девизниот курс, се...