еМагазин

Tag : домови

Балкан ТОП СТОРИИ

Хорор во романските домови за социјална грижа: Мега скандал ја тресе Романија

Редакција
АП/Бета Откако добила вознемирувачки СМС пораки од млад човек кој бил загрижен поради условите во кои неговиот пријател живее во дом за социјална грижа во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Паметни решенија за вашиот станбен и деловен простор, CN Solutions го отвори својот нов изложбен салон

Редакција
Компанијата CN Solutions го отвори својот нов, ексклузивен изложбен салон, информираат од таму. Во изложбениот салон можете целосно да ги искусите паметните системски решенија за...
Македонија

До 10. јули пријавување за сместување во јавните ученички домови за учебната 2023/2024

Редакција
Во понеделник (10. јули) завршува рокот за пријавување на учениците запишани во прва, втора, трета и четврта година за прием во јавните ученички домови за...
Локално

Скопјанка која се претставувала како попишувач и медицинска сестра „оперирала“ низ домови и вршела кражби

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 35-годишна осомничена за шест кривични дела – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 3 од Кривичниот...
Свет ТОП СТОРИИ

Стотици деца биле сексуално злоупотребувани во домови во Лондон

Редакција
Неколку стотици деца биле изложени на „тешко сфатливи“ нивоа на злоупотреба и занемарување во текот на неколку децении, се наведува во Извештајот на британска независна...
Бизнис

Бараме предлози како да го подобриме законот за дивоградби, вели Бочварски

Редакција
Уставната можност што ја искористи претседателот да не го потпише законот за легализација на дивоградби е уште една шанса заедно да издискутираме со јавноста, пратениците,...
Македонија

Останете дома за Велигден, но ако одите во црква направете го тоа со внимание и придржувајте се до мерките, порача Заев

Редакција
Премиерот Зоран Заев упати порака денешниот ден, Велики Петок, во пресрет на најголемиот православен христијански празник на победата на животот над смртта, наместо во храмовите...
БЕСПАРИЦА

Државата ќе ги плати режиските трошоци за 19 студентски и ученички домови

Редакција
Владата на седница донесе 19 одделни одлуки за доделување финансиски средства на 19 студентски и ученички домови во државата со подмирување на режиски трошоци (за...
Македонија

Студентските и средношколските домови ќе се отворат со намален капацитет, но одбиените ќе добијат надомест

Редакција
На 5-тата владина седница, што се одржа денеска, е прифатена препораката на Комисијата за заразни болести во врска со отворањето на студентските и средношколските ученички...
Македонија

Влада: Ученичките и студентските домови ќе се користат како капацитети за сместување „против“ корона вирусот

Редакција
Владата на денешната седница ги донесе уредбите за примена на Законот за ученичкиот стандард за време на вонредна состојба, за примена на Законот за студентскиот...