еМагазин

Tag : Драч

ДОБРОСОСЕДСТВО

Лидерите на Западен Балкан од Драч ветија поддршка и заедништво при природни катастрофи

Редакција
Како израз на солидарноста со граѓаните на Албанија, и во знак на поддршка и духовна поткрепа на жителите на градовите и другите населени места што...
Балкан ТОП СТОРИИ

Се стравува дека бројката уште ќе расте: 40 загинати од земјотресот во Албанија

Редакција
Спасувачките тимови продолжуваат да трагаат по преживеани под урнатините на објектите во Албанија. Бројката за загинати лица утрово порасна на 40, а се стравува дека...
Македонија

(Видео) Пратеникот Влатко Ѓорчев на терен помагаше по земјотресите во Албанија

Никола Осило
Пратеникот Влатко Ѓорчев на својот Фејсбук-профил објави фотографии и видео на кое се гледа како помага по земјотресите во Албанија во пренесување на вода и...
Балкан ТОП СТОРИИ

Снимки од дрон по катастрофалните земјотреси во Албанија

Редакција
Бројот на загинати во серијата земјотреси во Албанија се искачи на најмалку 13 лица, меѓу кои и најмалку две деца. Според албанските медиуми на над...
Балкан ТОП СТОРИИ

Има и деца: Бројот на загинати од земјотресите во Албанија се искачи на најмалку 13 лица

Редакција
Серијата земјотреси што утрово ја погоди Албанија нанесоа голема материјална штета, а како главна причина, според грчкиот сеизмолог Ефимиос Лекас, е тектонското нарушување од септември....
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Во земјотресите во Албанија загинаа најмалку 6 лица, тлото продолжува да се тресе

Редакција
Уште триесетина земјотреси со епицентри кај Драч, во Албанија, се регистрирани досега по силниот потрес утринава во 3:54 часот со интензитет од 6,4 според Рихтер,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Силниот земјотрес во Албанија, во Македонија почувствуван со интензитет од пет степени

Редакција
Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утрово регистрира серија на земјотреси, чии епицентри потекнуваат од соседна Република Албанија, од подрачјето на Драч, на растојание...
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Потресни снимки од земјотресот во Албанија, неофицијално има и жртви

Редакција
Неофицијално во земјотресите во Албанија, кои се случија изутринава има и загинати. Дел од медиумите неофицијално пренесуваат дека станува збор за најмалку три жртви, а...
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Вознемирувачки снимки од моментите на земјотресите во Албанија

Редакција
Двата силни земјотреси во Албанија вчера предизвикаа материјална штета, најмногу во Тирана и Драч, а за среќа нема жртви. Дел од граѓаните се уште се...
Балкан

(ВИДЕО) По земјотресите во Албанија: Само во Тирана и Драч оштетени околу 500 објекти

Редакција
На средбата во Министерството за одбрана со првите луѓе на најпогодените градови, Тирана и Драч, изнесени се последните податоци за последиците од земјотресот што ја...