еМагазин

Tag : ебор

Бизнис

За сериозниот удар на пандемијата потребна е голема државна интервенција, порачуваат од МОТ и ЕБОР

Редакција
Целта на препораките составени од заедничката работна група на Меѓународната организација на трудот (МОТ) и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), на барање на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ревизорите откриваат:„М-НАВ“ плаќа илјадници евра пенали за некористење заем од ЕБОР од 2013 година

Редакција
Низа пропусти во работењето на акционерското друштво во државна сопственост за вршење на дејноста давање услуги во воздухопловна навигација „М-НАВ“ утврдиле државните ревизори по контролата...
Бизнис

Општинските каси на Куманово и Штип блокирани поради долг кон ЕБОР

Никола Осило
Владата на една од последните седници ги разгледала барањата на Општина Куманово и Општина Штип кои се однесуваат на отежнато функционирање на општините поради блокада...
Бизнис

ЕБОР за годинава ни предвидува раст на економијата од 3%

Редакција
Зголемување на инвестициите и раст од три отсто годинава и во наредната 2020 година, предвидува за земјава Европската банка за обнова и развој во извештајот...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Заев ќе учествува на годишната средба на ЕБОР во Сараево со останатите лидери од Западен Балкан

Редакција
Редовната средба на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) годинава ќе се одржи во Сараево од 7 до 9 мај, а на неа ќе...
Бизнис

ЕБОР ќе кредитира 30 милиони евра: Банките имаат пари, малите претпријатија тешко доаѓаат до нив

Редакција
ЕБОР ќе даде 30 милиони евра кредити и 4,5 милиони грант за малите и средни претпријатија (МСП), за подобрување на нивните производствени капацитети и квалитетот...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Со заем од ЕБОР ќе се купуваат 35 еколошки автобуси за Скопје

Редакција
Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе овозможи набавка на 35 нови автобуси на компресиран природен гас (КПГ) за Скопје, како одговор на растечката...
Бизнис ТОП СТОРИИ

ЕБОР за годинава ни предвидува најмал раст на економијата во регионов од само 2%

Редакција
Најновата прогноза на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за растот на македонската економија за годинава е два отсто. Во извештајот за економските перспективи,...