еМагазин

Tag : ЕП

Спорт ТОП СТОРИИ

Македонските ракометари со пораз од Австрија си заминуваат од Европското првенство

Редакција
Македонските ракометари го завршија настапот на Европското првенство откако денеска загубија од Австрија во последниот меч од групната фаза со 32:28. Нашата репрезентација ќе треба...
Спорт ТОП СТОРИИ

Македонските ракометари загубија од Чешка

Редакција
Македонија загуби од Чешка со 25:27 во вториот натпревар на Европското првенство. Нашата репрезантација одигра одлично прво полувреме, но доживеа пад во продолжението од мечот....
Спорт ТОП СТОРИИ

Македонските ракометари во „трилер“ финиш ја победија Украина

Редакција
Македонската ракометна репрезентација ја освои првата победа на почетокот на Европското ракометно првенство што се одржува во Австрија, Шведска и во Норвешка. Нашите момци во...
БЕНЧМАРК

Бугаринот Илхан Ќучук е новиот известувач за Македонија во Европарламентот

Редакција
Бугарскиот европратеник од редовите на Либералите, Обнова, Илхан Ќучук, е новиот известувач за Северна Македонија во Европскиот Парламент. Одлуката е донесена на комисијата за надворешни...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Европарламент: ЕУ да ја поправи стратегиската грешка и да почне преговори со Скопје и Тирана

Редакција
Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со...
БЕНЧМАРК

Најавата за вонредна резолуција на ЕП ќе ја врати мотивацијата да се продолжи по европскиот пат, оцени Заев

Редакција
Премиерот Зоран Заев смета дека најавата за вонредна резолуција на Европскиот парламент со која повторно ќе се побара отворање на пристапните преговори за членство на...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Крајни десничари и популисти победија на изборите за ЕП во Франција, Грција, Унгарија…

Никола Осило
Во избори со масовна излезност за Европскиот парламент со одзив на гласачите од близу 51 отсто, најголем во изминативе 35 години партиите од крајната десница,...