еМагазин

Tag : филмови

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Beach film festival во Охрид со шпански филмови под ѕвездите

Редакција
Во екот на туристичката сезона во Охрид и оваа година се оддржува седмото издание на Beach Film Festival од 17.до 21. јули 2024 година. „Овогодинешното...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Стартува летната сезона во Кинотека, проекциите на филмовите на отворено

Редакција
Јуни, месец на липите. Месец на нивниот опоен мирис, кој се шири насекаде и не може да не се почуствува неговата миризба. Така некако со...
Забава ТОП СТОРИИ

Ретроспектива на филмски остварувања на „Петра Пан продукција“ во Кинотеката во Скопје

Редакција
Во Кинотеката во Скопје на 24, 25, 27 и 28. ноември ќе се одржи Ретроспектива на филмски остварувања на „Петра Пан продукција“. На филмската програма...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Богата викенд-програма на фестивалот „Македокс“

Редакција
Викенд-програмата на 14. Фестивал на креативен документарен филм „Македокс“, што се одржува од 17 до 24 август во Скопје, ги активираше сите локации за филмски...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Денеска во Куршумли-ан започнува 14. издание на „МакеДокс“

Редакција
14. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 17 до 24 август во Скопје под мотото #пресечи (#cutit). Тематски фокус...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 17 до 24 август

Редакција
Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ во своето 14-то издание ќе се одржи од 17 до 24 август во Скопје и по тој повод на...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) „Сè, секаде, одеднаш“ доби седум Оскари – Јео за најдобра женска, Фрејзер за најдобра машка улога

Редакција
Научно-фантастичната драма „Сè, секаде, одеднаш“ освои седум Оскари, за најдобар филм, најдобра женска улога, најдобра режија, најдобра филмска монтажа, најдобро оригинално сценарио, најдобра споредна женска...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Подготви се за опуштено филмско уживање во празничничните денови со МТЕЛ мобилната апликација mPLAY

Редакција
По бурните новогодишни забави и прослави она што на сите ни е потребно е опуштено уживање во слободните празнични денови со добар филм или серија....
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Текстилната индустрија огромен загадувач: Секој тон обработен текстил, генерира од 15 до 35 тони јаглерод диоксид

Редакција
Средношколци од 12 скопски средни училишта следеа проекција на филмови за климатски промени и отпад во киното Синеплекс, во рамки на проектот „EU Youth Cinema:...