еМагазин

Tag : година

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Фамилијата Заеви во новогодишна атмосфера

Редакција
На својот Фејсбук профил, премиерот во заминување, Зоран Заев објави фамилјарни фотографии со неговата сопруга Зорица, ќерката Александра и синот Душко. Како што Заев најави,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

еМагазин Ви посакува среќна и успешна 2020 година!

Редакција
Изминатата 2019 година беше најуспешната година на еМагазин во неговото шестгодишно постоење. Остваривме рекордна читаност, која без Вас драги читатели ќе беше невозможна. Ви благодариме...
Бизнис

Арсовска: Приватниот сектор очекува тешка 2020 година

Редакција
Политиката е секогаш пред економијата. Тоа во голема мера ја комплицира и онака сложената состојба во земјава, каде во институциите, се чини, се занемарува принципот...
Ретро

(Видео) Ретка снимка од скопската Зоолошка градина од 1971 година

Никола Осило
Скопската ЗОО-градина на својот Фејсбук-профил сподели ретка видео-снимка од 1971 година од која може да се види дека оттогаш наваму има огромни промени во изгледот...
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Емоционални и стравични сцени од Скопскиот земјотрес на снимките од британските архиви

Никола Осило
Различни кадри од разрушени згради и смачкани автомобили од силниот земјотрес што на денешен ден во 1963 година го руинира Скопје откриваат снимките од британските...
Бизнис

Преполовен прометот на Македонската берза

Никола Осило
Македонската берза го објави билтенот за периодот јануари-јуни 2019 година од кој може да се види дека вкупниот промет на берзата во првата половина од...
Македонија

Починале 122 доенчиња во минатата година

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во земјава, бројот на умрените лица е намален за 2.9% во однос на претходната година и изнесува 19.727...
Ретро

(Видео) Како граѓаните на Кочани ја дочекаа штафетата на младоста во 1982 година

Никола Осило
Повозрасните граѓани на Кочани сигурно се сеќаваат на големиот народен собир на плоштадот по повод дочекот на штафетата на младоста во април 1982 година. На...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите детали: Се менува Законот за финансиска дисциплина, помал надоместок за доценење

Никола Осило
Измените и дополнувањата на Законот за финансиска дисциплина во земјава влегоа во собраниска процедура. Се намалува надоместокот за доцнење и се пренесува надзорот над спроведување...
Бизнис

Стопанска банка Битола планира добивка од 351.000 евра во 2019 година

Никола Осило
Стопанска банка АД Битола годинава планира добивка од 21 милиони денари (351.000 евра), што е намалување во однос на минатата година кога добивката на компанијата...