еМагазин

Tag : градежни

Бизнис

Во октомври издадени помалку градежни дозволи

Редакција
Државниот завод за статистика денеска информираше дека во октомври се издадени 325 одобренија за градење, што е за 12,9 проценти помалку во однос на октомври...
Локално ТОП СТОРИИ

Во тетовска Шипковица животите ги загубија двајца градежни работници

Редакција
Градежни работници на 50 и 63 години ги загубија животите попладнево додека работеле во тетовска Шипковица. Според првичните информации на СВР Тетово настрадале А.А. (63)...
Бизнис

Од 422 градежни дозволи во јули – 250 во високоградбата, планирани 907 станови

Редакција
Во јули годинава се издадени 422 одобренија за градење, што е за 5,4 проценти помалку во однос на истиот месец од претходната година. Податоците на...
Бизнис

Градежната оператива извршила за 52,3% повеќе градежни работи во странство од лани

Редакција
Македонската градежна оператива во првите шест месеци од годинава договорила градежни работи во странство во вредност од 144,863 милиони денари, што е за 17,6 отсто...
Локално

Во тетовско Гајре 64 годишник го загубил животот при градежни работи

Редакција
При изведување градежни работи во тетовското село Гајре животот го изгубил 64-годишен жител на селото. Според првичните сознанија, тој работел на ѕид од камења што...