еМагазин

Tag : Григор Прличев

МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Фото) Цитати од Конески, Мисирков, Прличев, Рацин, Андреевски… испишани на Кале, Собрание, Самуилова твтрдина

Редакција
Преку видео проекции на повеќе објекти во државата синоќа беа испишани цитати за македонскиот јазик, идентитет и култура во чест на одбележувањето на Денот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето што го оштети дигиталниот споменик на Григор Прличев во Охрид

Редакција
Во координација сме со јавен обвинител и се уште се преземаат мерки за откривање на вандалот, кој го оштети дигиталниот споменик на Григор Прличев во...
Локално ТОП СТОРИИ

(Видео) 48 часа по промоцијата, вандализиран виртуелниот споменик на Григор Прличев во Охрид

Редакција
Виртуелниот паметен споменик на Григор Прличев во Охрид со кој можеше да се комуницира и кој беше промовиран во средата е вандализиран. Непознати сторители се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарскиот европратеник Ковачев: Григор Прличев е Бугарин, нема простор за компромис

Редакција
Продолжува серијата провокативни коментари со кои високи политички од Бугарија го оспоруваат постоењето на македонската нација пред почетокот на Втората светска војна и тврдат дека...