еМагазин

Tag : инспектори

Македонија ТОП СТОРИИ

Пазарен инспекторат го демантира МВР дека инспектори не постапувале во работењето на „диво“ на менувачници

Редакција
Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) го демантира Министерството за внатрешни работи (МВР) оти шестмина пазарни инспектори минатата година ја злоупотребиле својата службена положба и овластување, бидејќи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Инспектори им „прогледувале низ прсти“ на менувачници кои немале дозвола за работа

Редакција
Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против шест службени лица – инспектори, вработени во Државен пазарен инспекторат, и тоа:...
Бизнис

Над 200 инспекции за пушење во затворени објeкти, 56 казни

Редакција
Над 200 инспекциски надзори направиле инспекторите од Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во текот на изминатата недела, односно во период од 10 до 14 јануари на...
Македонија

Заев се сретна со инспекторите од ДПИ, Владата денеска одлучува за разрешување на Пауновски

Редакција
Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска во Владата ги примија инспекторите од Државниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев останува на ставот за разрешување на Пауновски

Редакција
Премиерот Зоран Заев најави дека утре ќе оствари средба со инспекторите од Државниот пазарен инспекторат за да ја прими петицијата од нив, директорот Стојко Пауновски...
Македонија

Пауновски како и сите 237 институции имаа детален увид во Планот за распределба на рамковните, велат од Влада

Редакција
Владата информира дека преземањето на административните службеници се врши преку распоредување на вработениот на работно место на исто ниво, односно на работно место за кое...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Стојко Пауновски кој „не му се плаши“ на Заев: Што пишува во неговата професионална биографија

Редакција
Директорот на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), Стојко Пауновски е тема број еден во медиумите и на социјалните мрежи, бидејќи јавно му се спротивстави на премиерот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Инспекторите во одбрана на Пауновски: Бараат да се повлече барањето за негово разрешување, бидејќи е квалитетен

Редакција
Инспекторите во Државниот пазарeн инспекторат (ДПИ) застанаа во одбрана на директорот Стојко Пауновски и бараат да се повлече барањето за негово разрешување. „Условите кои ги...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев му се јавил, Пауновски не одговорил на повикот: За Груби и Николовски неприфатливо е непочитување на одлуки на Влада

Редакција
Со усвоениот План за распределба на административните службеници преку Програмата К-5, којшто беше усвоен на 40. владина седница, Владата најде решение за еден сериозен децениски...
Локално

Инспектори ќе ги казнуваат несовесните посетители во Скопје ЗОО

Редакција
Од овој викенд, службите на Инспекторатот на Град Скопје ќе ги казнуваат несовесните посетители кои ќе хранат и вознемируваат животни во Скопје Зоо. Санкционирани ќе...