еМагазин

Tag : институции

Политика

Манчевски за непотизмот во државните институции: Каде да одат членовите на СДСМ, треба ја напуштат државата?

Редакција
Според министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, ако јавноста смета дека изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој е баџанак на претседателот
ЧИСТА ОКОЛИНА

Институциите кои се греат на мазут, ќе го менуваат начинот на греење

Редакција
Идната недела го потпишуваме договорот со БЕГ за замена на мазутот во Студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“, но и во една градинка во општина Центар,
Политика

Во сите институции има лица кои доставуваат извештаи до ВМРО-ДПМНЕ, тврди министерот Спасовски

Редакција
Во секоја од институциите на системот има одредени лица кои даваат информации за случувањата во нив до опозициската ВМРО-ДПМНЕ, нагласи денеска министерот за внатрешни работи
Политика ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Какви промени носи имплементацијата на законот за употреба на јазиците?

Никола Осило
Со излегувањето на законот за употреба на јазиците во Службен весник доаѓаат низа промени во однос на употребата на албанскиот јазик во Македонија односно тој
Политика

До средината на јануари сите деца од Домот „11 Октомври“ ќе бидат сместени во мали групни домови

Редакција
До средината на јануари целосно ќе се трансформира и домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје, во рамки на процесот за деинституционализација. Дел
БАШ НИ Е ЌЕФ

Советот за етика во медиумите иницира формирање мрежа за справување со говорот на омраза во медиумите

Редакција
Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), со поддршка од Мисијата на ОБСЕ во Скопје, денеска иницира формирање мрежа за справување со говорот на омраза
БАШ НИ Е ЌЕФ

До крајот на годината, 60 отсто од децата извадени од институциите

Редакција
На Меѓународниот ден на човекови права, Министерството за труд и социјална политика известува дека амбициозниот план-ниту едно дете под 18 години во Македонија да не
Политика

Владата за прислушувањето на телефоните во Обвинителство: Ваквите појави се рецидив од минатото

Редакција
Владата на Република Македонија остро го осудува случајот со снимените телефонски разговори во Основното јавно обвинителство. „Сметаме дека ваквите појави се рецидив од минатото и
ЖИВОТ

„Анима мунди“: Пострашно од судбината на коњите во Македонија е да се соочуваш и бориш против институционалната зачмаеност

Редакција
Вчера кобила во Велес умира на улица, спасена само благодарение на активистите од Гласот за животните во Велес, кои не го одминаа животното кое скапувало
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Министерства и институции кои трошат најмногу пари од буџетот

Никола Осило
Најголемите буџетски корисници имаат годишен буџет кој изнесува 88,6% од вкупниот буџет на сите буџетски корисници. Во периодот јануари – август 2018 година следниве министертва