еМагазин

Tag : интерконектор

Бизнис ТОП СТОРИИ

Објавен тендерот за избор на изведувач за изградба на гасниот интерконектор со Грција

Редакција
Европската Унија го објави тендерот за избор на изведувач за изградба на интерконекторот за природен гас меѓу Македонија и Грција. Гасниот интерконектор е предвидено да...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Србија ќе се приклучи кон интерконекторот за гас Македонија-Грција

Редакција
Денешните средби во Белград се силна потврда за соработката која е на највисоко ниво меѓу Македонија и Србија од кога станавме независни држави. Билатералните односи...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Годинава почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција

Редакција
Во втората половина на февруари ќе биде распишан јавниот повик за изградба на интерконекторот за природен гас со Република Грција, а изградбата би требало да...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата донесе Урбанистички план за Интерконективниот гасовод со Грција

Редакција
Владата, на предлог на Министерството за транспорт и врски ја разгледа и усвои информацијата за донесување Урбанистички план за подрачја и градби од државно значење...
Балкан ТОП СТОРИИ

Интерконекторот меѓу Бугарија и Грција драстично ја менува енергетската карта на Европа, вели Радев

Редакција
Интерконекторот меѓу Бугарија и Грција драстично ја менува енергетската карта на Европа и конечно имаме вистински проток на гас од Азербејџан, изјави денеска бугарскиот претседател...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Најдоцна до средината на 2024 година ќе добиваме гас од интерконкеторот со Грција, вели Нуредини

Редакција
Маркет тестирањето на интерконкеторот со Грција ќе биде готово в понеделник, што го отвора патот за сè друго, се надеваме дека до крајот на годината...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Зголемување на годишните транспортни дозволи и изградба на интерконекторот за гас Струмица – Петрич, најави Бочварски од Софија

Редакција
Делегација предводена од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска престојува во работна посета на Софија, Република Бугарија, каде се одржа втората средба на...
Бизнис

Започнува изградбата на преносната енергетска мрежа за поврзување на Македонија и Албанија

Редакција
Започна изградбата на капиталниот проект кој е од големо стратешко и енергетско значење, новата 400/110 киловолтната трансформаторска станица, во близина на Охрид, што во пракса...
Бизнис

Потпишан Договорот за изградба на интерконекторот за пренос на природен гас Грција-Македонија

Редакција
Министерот за економија, Крешник Бектеши и министерот за животна средина и енергија на Република Грција, Костас Скрекас, денеска во Атина го потпишаа Договорот помеѓу Владата...