еМагазин

Tag : кале

Бизнис ТОП СТОРИИ

ЕВН Македонија нов сопственик на Градската куќа под Кале

Редакција
ЕВН Македонија е новиот сопственик на Градската куќа на кејот на Вардар. Од Град Скопје информираат дека вчера успешно заврши електронската аукција, што, посочуваат, е...
Ретро ТОП СТОРИИ

Скопјани редовни посетители на стриптиз во ноќниот клуб „Огниште“ и ресторанот „Кале“ во 70-тите

Никола Осило
Скопје во минатиот век имал многу подобар ноќен живот отколку денеска. Во 60-тите и почетокот на 70-тите година во Скопје неколку од познатите хотели, ресторани...
БЕСПАРИЦА

Бездомните лица под Кале ќе бидат згрижени во установи за социјална заштита

Редакција
Бездомните лица под Кале ќе бидат згрижени во установи за социјална заштита, одлучи Владата на вчерашната седница Министерството за труд и социјална политика е задолжено...
Локално

(Видео) Како ќе изгледаат тунелите под Кале кои треба да ги спојат двете страни на Скопје

Редакција
Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција со видеопрезентација го најави почетокот на постапката за проектирање на капиталниот градежен зафат „Тунелите под Кале“. – Со подземни тунели...
Локално

Украдено „БМВ“ кај Скопско кале

Редакција
Непознат сторител вчера попладне украл патничко моторно возило „БМВ 530“ од улицата „Лазар Личеновски“ во Скопје, стекнувајќи противправна имотна корист од околу 976.000 денари. Како што информира МВР,...