еМагазин

Tag : камата

Бизнис

Аплицирајте: Објавен повик за бескаматни кредити на фирми од угостителството, туризмот и товарниот транспорт

Редакција
Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире...
Локално

Поднесено обвинение за лихварство и изнуда, позајмил 20.000 евра барал да му вратат 120.000 евра

Редакција
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе oбвинителен акт против едно лице за кривично дело – Изнуда од член 258 став 1, како и...
БАШ НИ Е ЌЕФ

НЛБ Банка со промотивна каматна стапка од 5% за сите НЛБ кредитни картички

Редакција
НЛБ Банка во периодот од 01.11.2019 година до 31.12.2019 година спроведува промотивна кампања за сите НЛБ кредитни картички за физички лица (Visa Classic, Visa Gold,...
Локално

Кривична пријава за лихвар од Кавадарци: Земал месечна камата од 200%

Никола Осило
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против Н.Н.(28) од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,лихварство“, информира МВР. Во периодот...
Бизнис

Комерцијална банка со намалена добивка

Редакција
Во периодот од 01.01-30.09.2019 година Комерцијална банка АД Скопје оствари позитивен финансиски резултат во износ од 1.300,6 милиони денари наспроти остварениот позитивен финансиски резултат во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Охридска банка за девет месеци со добивка од 385,6 милиони денари

Редакција
Кумулативниот реализиран финансиски резултат за периодот од 1.1.2019 до 30.9.2019 година на Охридска банка АД Скопје изнесува 385,6 милиони денари, информира Банката преку Македонската берза....
Бизнис

Анѓушев: Данок на депозити во банка треба да има и тоа да почне од 2020 година

Редакција
Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, на новинарско прашање во врска со Законот за данокот на добивка кој треба да почне да се применува од...
БАШ НИ Е ЌЕФ

НЛБ Банка воведе нови промотивни станбени кредити со намалени каматни стапки фиксни до 10 години

Редакција
Почнувајќи од први октомври, НЛБ Банка воведе нови промотивни станбени кредити со намалени каматни стапки фиксни до 10 години и посебни поволности до 31.12.2019 година. Новата понуда...
БАШ НИ Е ЌЕФ

НЛБ Банка со намалени каматни стапки и нова промотивна кампања за кредитите за физички лица

Редакција
НЛБ Банка во периодот од 01.09.2019 до 31.10.2019 година води промотивна кампања за сите кредити за физички лица. Во рамки на промотивната понуда Банката нуди...
Бизнис

Убава вест: УНИ Банка ќе исплаќа камата од 9 отсто за перпетуалните обврзници

Никола Осило
Универзална Инвестициона Банка АД Скопје ќе изврши исплата на полугодишна камата по каматна стапка 9% на годиишно ниво на имателите на перпетуални обврзници, соопшти банката...