еМагазин

Tag : кандидатура

Македонија ТОП СТОРИИ

Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за втор мандат за претседател на Македонија

Редакција
Актуелниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски денеска и официјално на прес-конференција ја објави својата кандидатура за втор мандат за претседател на државата. Како што е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Фатиме Фетаи по мејл ја повлекла својата кандидатура за шеф на Вишото јавно обвинителство-Скопје

Редакција
Претседателот на Советот на јавни обвинители, Антонио Јолевски, за МИА, информира дека по електронска пошта добиле известување за повлекување на кандидатурата на обвинителката Фатиме Фетаи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Прифатени три, од четирите кандидатури за претседател на СДСМ: Кој влезе во „трката“, кој отпадна?

Редакција
Согласно Правилникот прифатени се три кандидатури за претседател на СДСМ од страна на Централната изборна комисија, изјави денеска на прес – конференција Славјанка Петровска, пратеничка...
Македонија ТОП СТОРИИ

И Фросина Ременски влегува во „трка“ за претседател на СДСМ

Редакција
Поранешната пратеничка и екс-потпретседателка на СДСМ, Фросина Ременски, денеска ја достави својата кандидатура за претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Пред седиштето на СДСМ, во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче нема да се кандидира за претседател на СДСМ

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче нема да се кандидира за претседател на СДСМ. Тој денеска одговарајќи на новинарски прашања рече дека нема таков интерес, а...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи кандидатурата на Данела Арсовска за градоначалник на Скопје

Редакција
Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука да го поддржи идниот градоначалник на Град Скопје, Данела Арсовска, изјави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...
Македонија

Адвокатот Тортевски најави дека ќе се кандидира за градоначалник на Скопје

Редакција
Адвокатот Александар Тортевски, еден од основачите на партијата „Твоја”, ја најави својата кандидатура за претстојните локални избори, како кандидат за градоначалник на Град Скопје. „Се...
Македонија

Во Струмичко досега е поднесена само една независна кандидатура за градоначалник

Редакција
Во четирите општини во струмичкиот регион досега е поднесена само една независна кандидатура за градоначалник на општина Василево за локалните избори во октомври. Кандидатурата ја...
Македонија

Кандидатурите за претседател на Пендаровски и Силјановска доставени во ДИК 

Редакција
Десеттина часа пред истекот на рокот, до ДИК попладнево беа доставени кандидатурите за претседател на државата на Стево Пендаровски од СДСМ и коалицијата и на Гордана...