еМагазин

Tag : книги

БАШ НИ Е ЌЕФ

#ЧИТАЈДОМА – „ТРИ“ нуди бесплатни е-книги цел месец

Редакција
Издавачки центар ТРИ, со цел да им излезе во пресрет на читателите во периодот на изолација, предвреме ја става во функција својата нова специјализирана апликација...
Македонија

Каракачанов од Битола порача: Гоце Делчев самиот напишал што е, нема смисла тоа да се спори

Редакција
Треба само малку повеќе да се чита и да се развива културен дијалог, а не политички караници. Политичарите може да се расправаат уште 200 години,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Улични библиотеки низ Скопје: Одлична иницијатива но за кого, ќе ги уништат

Редакција
Детскиот културен центар „Карпош“ и Град Скопје поставија улични библиотеки на три локации и тоа во дворот на ДКЦ „Капрош“, во Градскиот парк и во...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Акција: „Донирај книга за патувачката библиотека на МакеДокс“

Редакција
Од 25 до 29 јуни ќе се одвива акцијата „Донирај книга за патувачката библиотека на МакеДокс“. Книгите ќе може да се донираат во кафе „Котур“...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитерџиите со куп препораки кои книги да ги прочита Катица Јанева

Редакција
„Препукувањата“ на специјалната обвинителка Катица Јанева и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски денеска се топ тема на социјалните мрежи. Јанева му порача на Милошоски да...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ТРИ донираше книги на школската библиотека во ООУ „Крум Тошев“

Редакција
Во рамките на својата кампања „Фраерски е да се чита – недела на кул книги во ТРИ“, чија цел е поттикнување на свеста на младите...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Подвижна библиотека на „Браќа Миладиновци“ ќе ги посетува населбите и ќе го опслужува учениците со книги

Редакција
Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ со финансиска поддршка од Град Скопје изминатиот период набави нова подвижна библиотека – Библиобус. „Подвижната библиотека – Библиобус е адаптирано возило...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Писма до пријателите“ и „Античка драма“ нови изданија на ТРИ

Редакција
Во издание на Издавачкиот центар ТРИ деновиве излегоа од печат книгите две важни изданија кои се занимаваат со литературата од античкиот/класичниот период – „Писма до пријателите“, книга која...
ЖИВОТ

(Фото) Заев подели пакетчиња и книги во Домот за деца без родители „11 Октомври“ и СОС Детско село

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска денеска им подели пакетчиња и книги на штитениците од домот за Деца без родители „11 Октомври“ и СОС Детско село. Фото:...
Да помогнеме

Донација на играчки, сликовници и книги за деца на кои им е потребно

Редакција
Викендов во „Нано бар“ има хуманитарна акција за собирање на играчки, сликовници и книги со приказни за деца на кои им се потребни. „Другари и...