еМагазин

Tag : Кривичен законик

Македонија

СДСМ: Измените на кривичниот законик нема да влијаат на застарување на предметите на СЈО пред судовите

Никола Осило
Промената на Кривичниот законик предложена од група пратеници е усогласена со верзијата која ја предложи и Владата на Република Македонија согласно Планот 18 и Стратегијата
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Власта со Кривичниот законик простува даночни измами: Општа амнестија на мала врата

Никола Осило
Владата не планира нова амнестија и нема договор со опозицијата за проширување на опсегот на амнестирање на лицата кои сториле кривични дела преку измени во
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Со спорниот член 279-а од Кривичниот законик се врши директен упад во случаите на СЈО

Никола Осило
Лавина реакции во јавноста предизвика вчерашното усвојување на измените на Кривичниот законик по скратена постапка со кој меѓудругото се предвидува лице кое неоснованo ќе побара
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој се ќе се „спаси“ од СЈО: Собранието ги донесе по скратена постапка измените на Кривичниот Законик

Редакција
Собранието на Република Македонија денеска без расправа со 64 гласа „за“ и еден „воздржан“ по скратена постапка ги донесе измените и дополнувањата на Кривичниот Законик.
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе се спасат ли од затвор Канческа, Авировиќ, Кочан: На Комисија експресно поминаа измените на КЗ

Редакција
Денеска собраниската Комисија за политички систем по брза постапка, без преставниците на ВМРО ДПМНЕ ги усвои измените на Кривичниот законик (ЗК), во првото читање, предложени
Македонија

Кривична пријава градоначалникот на Зрновци за злоупотреба на служеба должност

Редакција
Полицијата поднесе кривична пријава против градоначалникот на Зрновци, Блаже Станков и двајца негови сотаботници за злоупотреба на службената положба. – Надворешната канцеларија за криминалистички работи