еМагазин

Tag : круг

Македонија ТОП СТОРИИ

Втор круг од Локалните избори: Ќе се гласа во 44 општини, прв круг ќе се прегласува на по едно избирачко место во Дебар и Шуто Оризари

Редакција
Во вториот круг од седмите Локални избори денеска ќе се гласа за градоначалници во вкупно 44 општини на 2.481 избирачко место. Право на глас во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Почна вториот изборен круг: Денеска гласаат болните, немоќните, лицата со Ковид-19, затворениците…

Редакција
Гласањето на вториот круг од Локалните избори 2021 започна денеска со изјаснувањето на болните, немоќните и лицата со Ковид-19 и во самоизолација, чии пријави се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Во 33 општини избрани градоначалници во првиот круг

Редакција
Согласно обработените 100 отсто од податоци од Државната изборна комисија (ДИК) на вчерашните Локални избори во првиот круг избрани се 33 градоначалници од кои за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителството по првиот круг оформи предмети за поткуп, агитација, закани со бомба, пукање…

Редакција
Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје оформи три предмети за сторени кривични дела во врска со изборите и гласањето и тоа за „пукање со огнено оружје“,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Избрани 30 градоначалници во првиот круг: Детален преглед според 100% обработени податоци од ДИК

Редакција
Согласно обработените 100 отсто од податоци од Државната изборна комисија (ДИК) на вчерашните Локални избори во првиот круг избрани се 31 градоначалник од кои за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пецков пред Георгиески: Охрид ќе добие градоначалник во вториот круг

Редакција
Целосните непотврдени резултати на Државната изборна комисија (ДИК) покажуваат дека на вчера одржаните Локални избори во Охрид на гласање излегле 29.629 граѓани или 56,46 отсто...
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Избрани 26 градоначалници во првиот круг

Редакција
Согласно обработените 100 отсто од податоци од Државната изборна комисија (ДИК) до 9:30 часот денеска, на вчерашните Локални избори во првиот круг избрани се 27...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се 10. општини во кои се избрани градоначалници во првиот круг

Редакција
Завршено е броењето на гласовите и во првиот круг избрани се градоначалници на десет општини: Градско, Дојран, Центар Жупа, Богданци, Виница, Валандово, Зрновци, Могила, Пласница...
Македонија ТОП СТОРИИ

Локални избори: Кој ќе биде избран во првиот круг, а кој оди во втор

Редакција
Во земјава утре се одржуваат Локалните избори 2021 на кои за градоначалничката функција ќе се натпреваруваат 299 кандидати, а Државната изборна комисија (ДИК) потврди и...