еМагазин

Tag : МакеДокс

БАШ НИ Е ЌЕФ

Отворен повик за автори со креативни документарни проекти за учество на МакеКоПроДокс Форум 2024

Редакција
МакеКоПроДокс форумот на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ има за цел да развие стратешки план за зајакнување на копродукциите на документарниот филм помеѓу земјите...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Патувачко кино „МакеДокс“ по 14. пат

Редакција
Здружението за промоција на документаристика „МакеДокс“ ги почна активностите поврзани со Патувачкото кино, кое е во симбиоза со Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. После...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

„Помеѓу револуциите“ најдобар филм од Главната програма, „Млад кромид“ на „МакеДокс“

Редакција
Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ со своето 14. издание по осумдневна филмска програма со 75 документарни остварувања прикажани на четири локации во Старата чаршија...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Наградите на фестивалот „МакеДокс“ ќе бидат доделени утревечер во Куршумли Ан

Редакција
Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ секоја година доделува награди во пет категории, и тоа „Кромид“ за најдобар филм од Главната програма, „Млад кромид“ за...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Мастерклас на Мила Турајлиќ и почеток на МакеКоПроДокс Форум на 14. „МакеДокс“

Редакција
Големо финале на викенд-програмата на 14. Фестивал на креативен документарен филм „Македокс“ на 20 август беа мастеркласот со режисерката Мила Турајлиќ, во претпладневните часови, и...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Богата викенд-програма на фестивалот „Македокс“

Редакција
Викенд-програмата на 14. Фестивал на креативен документарен филм „Македокс“, што се одржува од 17 до 24 август во Скопје, ги активираше сите локации за филмски...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Започна 14. Фестивал на креативен документарен филм „Македокс“

Редакција
Со високо подигнати главици кромид во рацете, веќе традиционален поздрав на фестивалската екипа до публиката, која до последно место го исполни Куршумли-ан, на 17 август...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Денеска во Куршумли-ан започнува 14. издание на „МакеДокс“

Редакција
14. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 17 до 24 август во Скопје под мотото #пресечи (#cutit). Тематски фокус...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 17 до 24 август

Редакција
Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ во своето 14-то издание ќе се одржи од 17 до 24 август во Скопје и по тој повод на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Отворен повик за петтата генерација „Докуникулци“ на „МакеДокс“

Редакција
Здружението за промоција на документаристика „МакеДокс“ е во потрага по петтата генерација на „Докуникулци“ на возраст од 14 до 18 години кои сакаат да бидат...