еМагазин

Tag : македонка

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонка од центарот на Ломбардија: Ќе останат ли нашите без работа по кризата со корона вирусот во Италија

Редакција
По серијата текстови кои „еМагазин“ ги објави од наши иселеници во странство за време на пандемијата од корона вирусот, повторно стапивме во контакт со нашата...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонка во САД: Живееме во социјална и економска криза како никогаш досега

Редакција
Ана Пипонска скоро 10 години живее и работи во САД, кои моментално се епицентарот на пандемијата на коронавирусот во светски рамки. Таа за еМагазин раскажува...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонската државјанка која беше во карантин во Франција нема коронавирус и е вратена во Македонија

Редакција
Македонската државјанка, која со посредство на амбасадите на Република Северна Македонија во Пекинг и Париз, беше евакуирана од кинескиот град Вухан и помина 14 дена...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Македонка по 20 години „битка“ го победи ПИОМ кој и ги зел пензиите поради лоша евиденција

Редакција
Европскиот суд за човекови право пресуди дека Македонија ќе треба да плати штета од 6.000 евра и камати по тужбата на нашата сограѓанка О.Р., откако...
Ретро ТОП СТОРИИ

Подзаборавено видео: Македонката што му ја предаде штафетата на младоста на Тито

Никола Осило
Повозрасните македонски граѓани имаат убави спомени од прославата на 25 Мај – Денот на младоста. На видеото може да се види како штипјанката Лилјана Жежова...