еМагазин

Tag : мандат

Македонија ТОП СТОРИИ

(Галерија+видео) Мицкоски го доби мандатот, има рок од 20 дена да состави влада

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Вила Водно го доби мандатот за состав на нова влада од македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова. Тој сега...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сиљановска Давкова утре ќе му го врачи мандатот на Мицкоски за состав на нова влада

Редакција
Како што и најави вчера, македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова утре во 12 часот, ќе го врачи мандатот за состав на нова влада на претседателот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски мандатот ќе го добие најверојатно во четврток, во петок истекува рокот

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најверојатно мандатот за состав на нова влада од македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова ќе го добие во четврток. „Можно е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски од Сиљановска Давкова мандатот за состав на нова влада ќе го добие идната недела

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, која победи на парламентартните избори, мандатот за состав на нова влада од македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова ќе го добие...
Свет ТОП СТОРИИ

НАТО по четврти пат му го продолжи мандатот на Столтенберг

Редакција
НATO денеска одлучи да го продолжи мандатот на генералниот секретар Јенс Столтенберг за уште една година, оценувајќи дека треба да го задржи искусниот лидер во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заврши мандатот на судијката Вангелина Маркудова: Уставен остана со 6 судии од предвидени 9

Редакција
Уставниот суд од денеска работи со шест од предвидени девет судии поради завршување на мандатот на судијката Вангелина Маркудова. Последната седница на којашто присуствуваше судијката...
Свет ТОП СТОРИИ

Избори во Франција: Макрон останува претседател

Редакција
Првите проекции од резултатите по завршетокот на гласањето во 20 часот во Франција сугерираат дека новиот француски претседател е Емануел Макрон. Французите денеска му доверија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски му го врачи мандатот на Ковачевски за состав на нова влада

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот за состав на нова влада на лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски. – Врз основа на членот 84,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски утре на Ковачевски ќе му врачи мандат за состав на нова влада

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот за состав на нова влада на лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, информиораа од претседателскиот Кабинет. Собранието...
Македонија ТОП СТОРИИ

Седница во Собранието за гласање на новата влада, најверојатно на 15 и 16 јануари, најави Џафери

Редакција
Седницата во Собранието за гласање на новата влада, најверојатно ќе се одржи на 15 и 16 јануари, најави претседателот на Собранието, Талат Џафери. „Најверојатно седницата...