еМагазин

Tag : Маврово

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Рисицата Атиџе, жива и здрава, талка по шумите на НП „Маврово“

Редакција
По четири години откако беше регистрирана и обележана рисицата која го доби името Атиџе, од Македонското еколошко друштво (МЕД) објавија ново видео во кое се...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Снежно Маврово

Редакција
Денеска низ цела Македонија се предвидени врнежи од снег, кои ќе бидат поинтензивни во западните делови на земјата и на планините. Во Маврово веќе има...
Локално ТОП СТОРИИ

Маврово подготвено за скијачите – чист воздух, содржина за деца и тинејџери за време на распустот

Редакција
Најмодерниот македонски ски центар Ресорт Маврово, на само стотина километри од скопскиот смог и бука, веќе мами со чистиот воздух и снег. Со подобрена безбедност...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Ресорт Маврово ги кани децата на бесплатни часови за скијање и концерти

Редакција
Јануари е време е за детска забава на снег и во природа, далеку од градската бука на чист планински воздух. Ресорт Маврово организира бесплатни часови...
Локално ТОП СТОРИИ

Започнува ски-сезоната на Маврово, Копанки, Стрежево

Редакција
Ресорт Маврово денеска ќе биде отворен за скијање, како и Трифкова колиба, Галичко бачило и ски школата. Ски-центарот Копанки, исто така започнува со работа од...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Со сезонска ски-карта од Ресорт Маврово може да се скија низ поранешна Југославија

Редакција
Со купена ски карта во Ресорт Маврово може да се ужива и во убавините и услугите на „Олимпискиот центар Јахорина“, Босна и Херцеговина, откако претставниците...
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Фото) Есенски раскош во еден од најживописните предели на Македонија

Редакција
Патот Маврово-Дебар е еден од најживописните предели за возење. Природата овде е убава во секој дел од годината, но е нешто посебно на есен. Безброј...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Владата одлучи: Успивање и дислоцирање, наместо отстрел на мавровските мечки

Редакција
Владата го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување со кризи, со којшто членовите на Владата се...
Локално ТОП СТОРИИ

Општина Маврово и Ростуше бара прогласување кризна состојба по зголеменото присуство на кафеава мечка

Редакција
Во Националниот парк Маврово, но и на други подрачја на државата е забележано зголемено присуство на кафеава мечка, соопшти денеска директорот на Центарот за управување...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Камења за „хипиците„ во Маврово кои ни го исчистија ѓубрето кое таму стоело со години

Петре Димитров
По некоја случајност патував на редовната линија од Солун за Скопје со дел од следбениците на движењето „Собири на виножитото“ (Rainbow gatherings), кои деновиве кампуваат...