еМагазин

Tag : Маврово

Македонија ТОП СТОРИИ

Влада: Да се затворат гранични премини Требиште и Блато и ски-центарот во Маврово

Редакција
Како една од мерките за спречување на ширењето на корона вирусот, Владата на денешната седница одлучи да се затворат граничниот премин Џепиште – Требиште и...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Во Националниот парк Маврово заловена втора женка рисица за оваа сезона

Редакција
Македонското еколошко друштво (МЕД) со Националниот парк „Маврово“, на 24 февруари со помош на кафез-замка заловија нова единка балкански рис на планината Бистра во близина...
Локално

Сопружници се степале и демолирале изнајмена викендица во Маврово

Редакција
Сопружници направиле штета на инвентар и си нанеле повреди, откако се степале во викендичка која ja изнајмиле. Според СВР Тетово, вчера било пријавено дека во...
ЖИВОТ

Пријавете се за Аматерскиот хуманитарен велеслалом во Маврово

Редакција
На падините на Маврово годинава по 18-ти пат ќе се одржи традиционалниот Аматерски хуманитарен велеслалом. Од 21-ви до 23-ти февруари, на овој настан ќе учествуваат...
БАШ НИ Е ЌЕФ

LIVSANE караванот викендов ги топлеше туристите во Маврово и Охрид

Редакција
Сите оние кои викендов заминаа во Маврово во потрага по снег, чист воздух и сонце, беа пријатно дочекани со топло LIVSANE чајче. Целата планина мирисаше...
БАШ НИ Е ЌЕФ

На Едносед во Маврово стартува скијачката сезона

Редакција
Скијачката патека Корја (Едносед) официјално се отвора денес, петок (3-ти јануари). За оние кои не знаат, Корја е класифицирана како тешка скијачка патека со повисок градиент и се смета...
ЖИВОТ

Во Маврово 11, во Берово 8, а на Попова Шапка 6 сантиметри снег

Редакција
На планините од утринава има снег. Најмногу снег има наврнато во Маврови Анови 11 сантиметри, додека во Берово снежната покривка изнесува осум сантиметри и на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Новата ски-патека на Маврово доби име, избран „кумот“

Редакција
Новата ски-патека која ќе биде отворена сезонава го доби името, а избран е и кумот кој се бираше на фејсбук-страницата на ски-центарот Маврово. „Чест ни...
Локално

Пожарот во Скијачкиот центар Маврово изгаснат со систем за вештачки снег

Редакција
Сериозниот пожар кој беснееше во Скијачкиот центар Маврово е изгаснат. Во текот на вчерашната ноќ, по целодневните обиди од вработените на Скијачкиот центар и Националниот...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Нова ски-патека во Маврово, награда за „кумот“ кој ќе предложи име на патеката

Редакција
Ски-центарот Маврово информира дека има нова ски-патека, но пред да биде пуштена во функција  ѝ треба име, односно „кум“ кој ќе ја крсти. Креативни и...