еМагазин

Tag : Милчо Манчевски

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Режисерка од Нов Зеланд сними филм инспирирана од „Пред дождот” на Милчо Манчевски

Редакција
И после 30 години, македонскиот филмски класик „Пред дождот” на Милчо Манчевски инспирира нови режисери насекаде низ светот. Овојпат во Нов Зеланд: режисерката Лорен Тејлор...
Забава ТОП СТОРИИ

Музиката од филмот „Големата вода“ на Џајковски, достапна на дигиталните музички сервиси

Редакција
По објавувањето на музиката за филмот „Прашина“ на Милчо Манчевски кон крајот на минатата година, Филтер Лабел продолжува со изданија од серијалот филмска и театарска...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Милчо Манчевски со лично искуство опиша како изгледа непотизмот и корупцијата во Македонија

Редакција
Во видео снимено за меѓународната конференција „Скопски економски и финансиски форум – СЕФФ“, најпознатиот македонскиот режисер Милчо Манчевски преку своето лично искуство, пластично опиша како...
Забава ТОП СТОРИИ

(Фото) Манчевски почна да го снима новиот филм „Кајмак“

Редакција
Денеска, во хотел Лимак, во Скопје, почна да се снима „Кајмак“, седмиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Филмот ќе се снима пет недели...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Врба“ на Mанчевски почнува да се емитува на HBO Go

Редакција
Трофејниот филм „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски постигна уште еден значаен успех – утревечер во 20.30 часот филмот ќе има премиера на најреномираната стриминг платформа...
Забава

Како прилог во борбата против корона вирусот, бесплатен онлајн стриминг на „Прашина“ на Манчевски

Редакција
Поради вториот бран на корона вирусот во земјава и во пресрет на веќе воведените препораки како да се заштитиме, в петок на социјалните мрежи ќе...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Шербеџија во Скопје за 25-годишнината од премиерата на „Пред дождот“: Фала Милчо што бев дел од твојот сон

Редакција
Кинотеката синоќа свечено ја одбележа 25-годишнината од премиерата на „Пред дождот“ на Милчо Манчевски, најуспешниот и најзначајниот игран филм во македонската кинематографија, со промоција на...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Фото) Oдбележани 25 години од „Пред дождот“

Редакција
Денеска во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), а во организација на Кинотеката, со поддршка на Вардар филм, беа одбележани 25 години од премиерата...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Милчо Манчевски во жири со Изабел Ипер и Абел Ферара на Филмскиот фестивал во Кина

Редакција
Најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски изминатава недела беше во жирито на Интернационалниот филмски фестивал во Хаинан, Кина, заедно со француската филмска ѕвезда Изабел Ипер и...
Забава

(Видео) Нов спот на Кирил за „Врба“, филмот наскоро си оди од киносалите во Македонија

Редакција
Промовирана е уште една музичка тема од саундтракот за филмот „Врба“, која ја потпишува композиторот Кирил Џајковски. Филмот на Милчо Манчевски во Македонија продолжува да...