еМагазин

Tag : мкц

Забава ТОП СТОРИИ

Заедно да гледаме и да навиваме за „Медена земја“: Во МКЦ музичко изненадување од дел од авторската екипа на филмот

Редакција
Младинскиот културен центар (МКЦ) организира заедничко гледање на Оскарите. Од таму ја објавија програмата на нивната фексбук-страница за вечерва. „22:00 – red carpet (најбољи у...
БАШ НИ Е ЌЕФ

МКЦ: Поради голем интерес за организирано гледање, Оскарите ќе бидат проследени на повеќе екрани

Редакција
Младинскиот културен центар (МКЦ), кој организира бесплатно гледање на Оскарите, информира дека постои голем интерес од публиката. „Покрај кино Фросина го отвораме цело МКЦ! Оскарите...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Бесплатна проекција на македонски филмови од 14 до 16 февруари во МКЦ

Редакција
Второто издание на ревијата на македонски филмови –  „Златна рамка“ под мотото „Во наш филм“ ќе се одржи на 14, 15 и 16 февруари во...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Изложба на Марина Убавкова, „Портрет и личност“

Редакција
На 18 јануари во 20 часот во галеријата на МКЦ ќе биде отворена изложбата „Портрет и личност“ на Марина Убавкова. Ќе бидат изложени 24 дела...
Забава

Деветтиот фестивал „ПМГ Рекордингс“ ќе се одржи утревечер во МКЦ

Редакција
Како изблик на незадоволство од културната и сеопшта состојба на теренот, „ПМГ Рекордингс“ веќе 21-на година издава и промовира македонска музика и култура, со единствена...
Македонија

Куновска: МКЦ навистина солидно функционира благодарение на Арсов, Бени би можел да го најде своето место во некоја институција

Редакција
„Бени би можел секако да го најде своето место во некоја институција. Но, МКЦ навистина солидно функционира благодарение на Русе Арсов“, напиша на својот Фејсбук профил...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Не го чепкајте МКЦ“: Твитер реакции за најавата Бени Шаќири да биде нов директор на МКЦ

Редакција
Над 200 уметници и културни работници испратија писмо до премиерот Зоран Заев да нема менување на сегашниот в.д. директор на Младинскиот културен центар (МКЦ), Русе...
Македонија

Отворено писмо на културните работници до премиерот Заев: МКЦ да биде одминат од вашата „метла”

Редакција
Уметници, музичари, филмаџии и активисти упатија отворено писмо до премиерот Зоран Заев, со кое се спротивставуваат на најавените промени во управувачката структура на Младинскиот културен...