еМагазин

Tag : натпревари

Техно

Технолошко-металуршкиот факултет продолжува со регионалните натпревари за „Наноматеријали-материјали на иднината“

Редакција
Технолошко-металуршкиот факултет организира регионалните натпревари од традиционалниот натпревар на средношколците за „Наноматеријали-материјали на иднината“, информираат од таму. На овие Регионални натпревари за одбрана на проектите...
Спорт ТОП СТОРИИ

Европската ракометна федерација го суспендира Драган Начевски, поради наводна вмешаност во местење натпревари

Редакција
Европската ракометна федерација (ЕХФ) објави денеска дека претставникот на Судискиот одбор во Натпреварувачката комисија на ЕХФ, Драган Начевски, е суспендиран од должноста, поради сè уште...
Спорт ТОП СТОРИИ

Нашите и полициските истраги не најдоа докази за местење натпревари од страна на судиите, велат од Европската ракометна федерација

Редакција
Европската ракометна федерација (ЕХФ) денес преку соопштение со огласи за наводниот „скандал“ со местење натпревари во кои се вмешани неколку судии, помеѓу нив и македонските...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Ласер Ран Скопје 2022

Редакција
ООУ „Лазо Ангеловски” – општина Аеродром, ќе биде домаќин на првиот „Ласер Ран“ настан во Македонија, кој ќе се одржи на 2 декември (петок), со...
Спорт ТОП СТОРИИ

Mакедонските атлетичари Ивановски, Стојоски, Трајковски и Поп Арсова со импресивни резултати на европски и балкански натпревари

Редакција
Изминатиот викенд долго ќе се памети за македонската атлетика. Дарио Ивановски стана атлетски шампион на Европско првенство (ЕП) за мали земји. Најдобриот македонски атлетичар, Ивановски...
Спорт

Голем успех за македонските сноубордери – ја завршија сезоната со два златни, два сребрени и шест бронзени медали

Редакција
Македонските сноубордери ја заокружија натпреварувачката сезона со голем меѓународен успех. Два златни медали во ФИС натпреварувањата во сениорска конкуренција освои Иван Георгиев, а Карло Дерибан...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Три златни медали и две специјални награди за вината на „Tikveš Châteaux&Domainеs“ на „Мундус Вини“ во Германија

Редакција
На најголемиот и најпрестижен германски вински натпревар „Мундус Вини“, вината на „Tikveš Châteaux&Domainеs“ беа наградени со три златни медали, при што едно од нив освои...
Спорт ТОП СТОРИИ

Престанува забраната за одржување спортски натпревари: Ќе се игра без публика

Редакција
На денешната седница Владата донесе одлука за престанок на важењето на забраната за одржување спортски натпревари во колективните спортови. Прифатена е препораката на Комисијата за...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Вината на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ освоија седум медали на натпреварот „Мундус Вини“

Редакција
По трет пат годинава, вината на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ освојуваат медали на интернационални вински натпревари. Најнови во низата високи награди се медалите...
Спорт

Лизгачите на мраз од регионот викендов ќе се соберат во Скопје

Редакција
Скопје викендов ќе биде домаќин на најдобрите лизгачи од регионот кои ќе настапат на третиот национален и меѓународен натпревар во уметничко лизгање „Скопје он ајс...