еМагазин

Tag : независни

Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: 25 независни кандидати за градоначалник, 12 не успеале да соберат потписи

Редакција
Заклучно 30 август 2021 година, до 24:00 часот, во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК) потребните потписи ги собрале 25 кандидати за...
Македонија

Во Струмичко и Радовишко пет независни листи за советници и една независна кандидатура за градоначалник

Редакција
Пет независни листи за советници и една за градоначалник во Струмичко и Радовишко ги собраа потребните потписи за кандидатури за локалните избори во октомври. Здружението...
Македонија

На полноќ истекува рокот за собирање потписи за независни кандидатури на локалните избори

Редакција
На полноќ завршува рокот за собирање потписи за независни кандидатури за градоначалници и советници за локалните избори закажани на 17 октомври. За овие избори има...
Македонија

Досега 15 независни кандидати за градоначалници ги собрале потребните потписи

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 17. седница соопшти дека досега 15 независни кандидати за градоначалници ги собрале потребните потписи за учество на локалните избори,...
Македонија

Во Струмичко поднесени три независни листи за советници и една независна кандидатура за градоначалник

Редакција
Во четирите општини во струмичкиот регион досега се поднесени три независни листи за советници во општините Струмица и Босилово и една една независна кандидатура за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Листа на собрани потписи за независни кандидати на локалните избори

Редакција
Од Државната изборна комисија (ДИК) информираат дека заклучно со 25 август 2021 година, во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК собрани се потписите за: Група...
Македонија

Две независни советнички листи поднесени во Македонски Брод

Редакција
За претстојните локални избори, во Македонски Брод се поднесени две независни советнички листи кои ги предводат членови на актуелниот советнички состав во Општината. -Во нашата...
Македонија

Собрани потписи за четири независни кандидатски листи, рокот е до 30 август до 24 часот

Редакција
Во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК) заклучно до вчера собрани се потписите за четири независни советнички листи за локалните избори што...
Македонија

Почнува собирањето потписи за независни листи на локалните избори

Редакција
Постапката за собирање потписи на избирачите за кандидирање на локалните избори почнува денеска согласно Роковникот на Државната изборна комисија (ДИК), а завршува на 30 август...
Македонија ТОП СТОРИИ

За ВМРО-ДПМНЕ е прифатлив и праг од еден отсто и воопшто да нема праг за независните листи

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека за партијата е прифатлив и праг од еден отсто и воопшто да нема праг во однос на...