еМагазин

Tag : нобелова

Свет ТОП СТОРИИ

Белоруски, руски и украински активисти добитници на Нобеловата награда за мир

Редакција
Белорускиот активист за човекови права Алес Бјалјацки, руската организација за човекови права Меморијал и украинската организација за човекови права Центар за граѓански слободи се добитници...
Свет ТОП СТОРИИ

Добитник на Нобеловата награда за мир, за кој беа номинирани и Заев и Ципрас е премиерот на Етиопија

Редакција
Абиј Ахмед, премиерот на Етиопија, кој стави крај на конфликтот на неговата земја со Еритреја е овогодинешен добитник на Нобеловата награда за мир. Лидерите на...
Свет ТОП СТОРИИ

Тројца научници кои открија нови сознанија за кислородот добитници на Нобеловата награда за медицина

Редакција
Тројца научници кои откриле како клетките се чувствуваат и се прилагодуваат на нивото на кислород, ја добија овогодишната Нобеловата награда за физиологија или медицина. Клетките...