еМагазин

Tag : Новинар

Балкан

Бугарски новинар пронајден удавен во езеро во Варна, работел на сторија за загадување на крајбрежјето

Редакција
Бугарскиот новинар Георги Александров е пронајден мртов, удавен во езерото Варна во езерскиот канал близу Аспарухово, додека работел на сторија за загадувањето на крајбрежјето. Александров,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

„Канал 5“ со детали за заболениот новинар, кај кого на интервју гостуваа Мицкоски и Заев

Редакција
Свесни сме за тежината на актуелната ситуација, поврзана со светската пандемија на Корона вирусот, која зема замав и за жал, исклучок не беше и еден...
Македонија ТОП СТОРИИ

Новинар од 1ТВ сведочеше за „Рекет“: „Боки 13 ми нарачуваше теми за телевизијата да живее од нешто“

Редакција
Судењето за случајот „Рекет“ ќе продолжи на 3 јануари 2020, со сослушување сведоци, меѓу кои и заменичката на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, Елизабета...
Македонија

Талевска: Додека го одржуваме овој протест пред ОЈО во просториите на „Нетпрес“ се врши претрес за објавена истражувачка сторија

Редакција
Претседателката на Македонската асоцијација на новинарите, Ивона Талевска на протестот што се одржа пред Обвинителство, откако од таму, покренаа постапка против Александар Митовски од „Инфомакс“...
Македонија

ААВМУ: Објавување документи со информации од висок јавен интерес суштинска задача на медиумите

Редакција
Објавувањето документи со информации од висок јавен интерес е една од суштинските задачи на слободните и независни медиуми затоа што ваквиот јавен надзор гарантира одговорност...
Македонија

Бранко Героски добивал опомени и закани оти ја критикувал власта: Перото не ви го давам, на тоа да не се надевате!

Редакција
Новинарот Бранко Героски, кој го води порталот Плус инфо на својот Фејасбук профил соопшти дека добивал закани и опомени оти ја критикувал власта: „Во инбокс, во...
На кафе во Кантина ТОП СТОРИИ

Сашка Цветковска: Новинарите ги изневерија граѓаните

Петре Димитров
Сашка Цветковска е една од ретките новинари во Македонија која остана доследна на вистинското истражувачко новинарство. Таа и тимот од Истражувачката репортерска лабораторија – ИРЛ...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почивај во мир драг колега: Почина новинарот Марјан Блажевски

Редакција
Долгодишниот новинар во „Дневник“, Марјан Блажевски почина денеска по кратко боледување на 51 годишна возраст. Блажевски беше новинар и во други медиуми, а последно работеше...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Запознајте ги новите антикорупционери: Кој е новинарот Горан Трпеноски

Редакција
еМагазин стартува со нов серијал во кој ќе Ви ги преставиме новите членови на Државната комисија за спречување на корупцијата или во јавноста позната и...