еМагазин

Tag : образование

БАШ НИ Е ЌЕФ

(Галерија) Свечен настан на АБИТ: Важноста на двојното образование во банкарскиот и финансискиот сектор

Редакција
Во организација на Академијата за банкарство и информатичка технологија (АБИТ) и Институтот за бизнис и менаџмент, Heidelberg-Skopje, денеска се одржа свечен настан во просториите на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Таблет компјутери за електронско учење за учениците во ЕВН паралелките

Редакција
Со нови алатки и методи на учење, ЕВН продолжи да ја развива „Платформата 2020“ со која се поддржува дуалното образование во земјава. За учениците од...
Македонија

Нема договор меѓу СОНК и Министерството за образование и наука, преговорите продолжуваат

Редакција
Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука (МОН) денеска не постигнаа договор, но најавија дека до крајот на неделата...
Македонија

Владата со предлог за нови 10 отсто на платите од април, СОНК ќе одлучува дали е прифатлив

Редакција
Владата и Министерството за образование и наука на Синдикакот за образование, наука и култура (СОНК) му понудија зголемување на платите во образовната дејност за 10...
Македонија

Поранешниот заменик министер за образование и наука, Атанасов дал оставка од ЦО на СДСМ

Редакција
Поранешниот заменик министер за образование и наука, Петар Атанасов, на Твитер информира дека поднел писмена оставка како член на Централниот одбор (ЦО) на СДСМ. Пред...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавила Елизабета Наумовска, новиот заменик министер за образование и наука

Редакција
Елизабета Наумовска е новиот заменик министер за образование и наука. еМагазин го разгледа нејзиниот анкетен лист кој го доставила до Државната комисија за спречување корупција,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Елизабета Наумовска, новиот заменик-министер за образование и наука

Редакција
Елизабета Наумовска е новиот заменик-министер за образование и наука. Таа доаѓа на местото на Петар Атанасов. Што пишува во нејзината биографија? Родена е во 1967...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Бибиверзум“ – нов модел за современо образование на нашите деца

Редакција
Колку едно општество вложува во образованието на децата, толку тие деца кога ќе пораснат, соодветно ќе му вратат на општеството. Македонското образование никако да прележи...
Локално

Директорка на училиште вработила наставник без соодветно образование

Никола Осило
СВР Битола поднесе кривична пријава против М.Л.(51) од Демир Хисар поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заменик-министерот за образование Атанасов си поднесе оставка поради немањето реформи во образованието

Редакција
Заменик-министерот за образование Петар Атанасов си поднесе оставка од сите функции во Владата на Зоран Заев. Отвореното писмо до премиерот и до јавноста го објави...