еМагазин

Tag : обвинети

Македонија ТОП СТОРИИ

„Бомба“ за Монструм открива дека екс министерот за правда Беџети не потпишувал екстрадиција на обвинетите од Косово

Редакција
Судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, познато како предмет „Монструм“ на Специјалното јавно обвнителство (СЈО), продолжува на 4 октомври,...
Македонија

Обвинетите за несреќата на автобусот на „Дурмо Турс“ во која загинаа 16 лица „не биле виновни“

Никола Осило
На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 луѓе, а 38 беа тешко повредени пред судот се изјаснија дека не се...
Македонија

Седумината обвинети за учество во ИСИС ја признаа вина

Редакција
Денеска во Основниот суд Скопје 1 Скопје, на главната расправа при произнесување за вина, седумтемина македонски државјани обвинети за Учество во странска војска, паравоени или...
Македонија

Пресудата за „27 април“ судијката Кацарска ќе ја соопшти на 15. март

Редакција
Судијката Добрила Кацарска на 15 март ќе ја објави пресудата за обвинетите во предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), познат како „27 април“. На денешното...
Македонија

Давидовиќ: УБК ги злоупотребила обвинетите од 27 април како заморчиња

Редакција
Александар Василевски – Нинџа е контраверзен лик кој предизвика внимание во јавноста, но тој е човек, кој како никој пред него јавно зборувал за настаните...
Македонија

Давидовиќ: За 27 април нема ниту еден обвинет од СВР Скопје, туку само оние за кои нема докази

Редакција
Факт е дека МВР потфрлило на 27 април, факт е дека тогашната партија на власт го координирала настанот преку УБК и дека при такви влијанија...
Македонија

„Монструм“ продолжува на 17 јанауари со прикажување на ПИМ мерките

Редакција
Со прикажување на ПИМ мерките на 17 јануари 2019 година во Кривичениот суд ќе продолжи судењето за петкратното убиство кај Смилковско езеро на 12 април...
Македонија

Обвинетите пратеници за „27 април“ се откажаа од давање исказ пред судот

Редакција
Обвинетите пратеници Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Крсто Мукоски, Љупчо Димовски и Јохан Тарчуловски се откажаа од давање одбрана пред Судот на денешното рочиште за случувањата...
Македонија

Поради смртен случај на обвинителката Русковска, судењето за насилството во Собранието одложено за утре

Редакција
Судењето за случувањата во Собранието на 27 април минатата година продолжува утре, откако денешното рочиште беше одложено поради смртен случај на обвинителката Вилма Русковска. Случајот...
Македонија

Сведоштво на Лазаревски во „Таргет-Тврдина“: Првото унапредување го добив во времето на Јордан, а бев деградиран од Сашо Мијалков

Редакција
Со сослушување на еден од клучните сведоци, Ѓорѓи Лазаревски, за незаконското следење на комуникациите, денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжи судското рочиште за предметот „Таргет-Тврдина“...