еМагазин

Tag : општина Карпош

Локално

„Прв дојден, прв услужен“: Субвенции за велосипеди и електрични тротинети од Општина Карпош

Редакција
Општина Карпош објави јавен оглас за одобрување субвенции на жителите на општината за купување велосипеди и електрични тротинети. Право да аплицираат на огласот имаат сите...
Локално

Субвенции за велосипеди, електрични тротинети, енергетски фасади и лифтови во Општина Карпош

Редакција
Од понеделник, 3 февруари 2020 година, ќе стартува субвенционирањето нови велосипеди и електрични тротинети за граѓаните на Општина Карпош. Со одлука на Советот на Општина...
Локално

Општина Карпош нуди финансиска помош за санација на станот опожарен на „Рузвелотва“

Редакција
Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев се заблагодари на брзата интервенција на пожарникарите во гаснење на станот на „Рузвелтова“, но и најави дека општината е...
Локално

(Фото) Што му порачаа учениците од основните школи во Карпош на градоначалникот Богоев

Редакција
Критичните точки на патот од училиштето до домот, беа мапирани од ученици од десетте основни училишта во Карпош, во рамки на проектот „Детективи на патот“...
Локално

Уставниот суд укина ДУП за атрактивен дел во општина Карпош

Никола Осило
Уставниот суд ја укина одлуката за донесување на Детален урбанистички план за Градска четврт 3 08, (бул.Илинден, ул. Франклин Рузвелт, бул.Партизански Одреди и бул.8-ми Септември)...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Општина Карпош вработува 10 лица, плата до 29.694 денари

Никола Осило
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 10 државни службеници во Општина Карпош. Се бараат кандидати за раководители, советници, соработници, виши соработници… Платите во зависност од работното...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Во Карпош интензивирани контроли за спречување на загадувањето

Редакција
Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев апелираше денеска до граѓаните од оваа општина да не палат стрништа, бидејќи Градот Скопје има обезбедено служби што бесплатно...
На кафе во Кантина ТОП СТОРИИ

Богоев го памти детството во Карпош по маалскиот живот, затоа сака парковите да ги врати и за дружба

Силвана Жежова
Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев има само само 29 години и како најмлад на оваа функција, посакува да ги смени стереотипите дека млади луѓе...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Општина Карпош на привремени вработувања ќе потроши 67.000 евра

Никола Осило
Општина Карпош распиша оглас за привремени вработувања за потребите на Општината. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 4.237.288 денари или околу 67.000 евра. Критериум за...
Локално

На предлог на градоначалникот на Општина Карпош: Миле Паника заслужен граѓанин за 2019 година

Редакција
На предлог на градоначалникот за заслужен граѓанин за идната година е изгласан Бранко Огњановски, кој освен што е долгогодини граѓанин на Карпош е еден од...