еМагазин

Tag : основен суд

Македонија

Основен кривичен суд Скопје од 1 јуни ќе постапува по сите предмети

Редакција
Основниот кривичен суд Скопје почнувајќи од 1 јуни годинава ќе продолжи со редовно постапување по сите предмети кои се водат пред овој суд. – Согласно...
Локално

Во пожар во гаражата на Основниот суд во Струмица изгоре новиот автомобил на судот

Редакција
Пожарот што избувна во гаражата на Основниот суд во Струмица целосно е изгаснат во 16 часот, а во неговото гаснење учествувале 14 пожарникари со четири...
Македонија

Кривичен суд: Наместо да го напаѓа судот, ОЈО да си погледне во сопствениот „двор“

Редакција
Судот и судиите работат согласно законските одредби, го почитуваат начелото на еднаквост на оружјата, уставно загарантираните права и слободи и одлучуваат врз основа на доказите...
Бизнис

Доставено барање за стечај на штипски „Бетон“

Редакција
Тројца доверители доставиле барање до штипскиот Основен суд за покренување на стечајна постапка на градежната компанија „Бетон“ од Штип. Судијата и портпарол на Основниот суд...
Македонија

Основен суд Скопје 2: Решението за Бузаку е донесено по оставката на Реџепи и врз основа на одлуките на Ријасетот на ИВЗ

Редакција
Основниот суд Скопје 2 во денешното соопштение информира дека решението за Скендер Бузаку да биде назначен за нов поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ), Судот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Основниот суд – Скопје 1 распиша тендер за набавка на лимузина

Никола Осило
Основниот суд – Скопје 1 распиша тендер за набавка на патничко моторно возило. Во огласот се бара лимузина со пет врати, а критериум за доделување...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Тендер „тежок“ 27.000 евра: Основниот суд Скопје 2 купува возило

Никола Осило
Основниот суд Скопје 2 распиша тендер за набавка на возило. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 1.694.915 денари или околу 27.000 евра. Критериум за доделување...
Македонија

Апелација денес или утре ќе одлучува по жалбата на Орце Камчев

Редакција
Во текот на денешниот или утрешниот ден Апелацискиот суд ќе одржи јавна седница по жалбата за притворот на Орце Камчев, кој е еден од осомничените...
Македонија

Отстранет проблемот со алармот во Кривичниот суд

Редакција
Отстранет е проблемот со алармниот систем во Кривичниот суд поради што беше пролонгиран почетокот на судењата за „27 април“ и за „Монструм“. Основниот суд Скопје...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Афера прислушување на Обвинителството и Основен суд Скопје 1: Кој не бил прислушуван?

Редакција
Додека се уште се води судскиот случај за предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Таргет-Тврдина„, кој меѓудругото треба да покаже кој прислушувал нелегално над 20.000...