еМагазин

Tag : пазар

Бизнис

Горивата поевтинуваат за 2,5 до три денари

Редакција
Горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 2,5 до три денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).Со одлуката се врши намалување на
ДОБРОСОСЕДСТВО

Бугарите и денеска најбројни на градскиот пазар во Делчево и по кафеаните

Редакција
Бугарските државјани и денеска беа меѓу најбројните посетители на градскиот пазар во Делчево каде ги полнеа кошниците со квалитетни раноградинарски култури и овошје. Анкетираните велат
Бизнис

Рекордна продажба на чоколадно млеко и павлака: Бимилк лидер на пазарот и во 2018 година

Редакција
Битолска млекара 2018 година ја завршува со позитивен раст на вкупната продажба и задржување на лидерската позиција во млечната индустрија. Како лидер на пазарот, компанијата
Бизнис

„Реплек фарм“ секоје година во Русија го зголемува извозот за 10 до 15 отсто

Редакција
Амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Сергеј Баздникин заедно со Владимир Хрисанфов, советник за економски и трговски прашања во амбасадата и во придружба на Дејан
Бизнис

Странски инвеститори „држат“ третина од пазарот на Македонската берза

Никола Осило
Македонската берза го објави најновиот билтен за август, годинава од кој може да се види дека учеството на странските инвеститори на официјалниот пазар на берзата
Бизнис ТОП СТОРИИ

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

Редакција
Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за
Бизнис ТОП СТОРИИ

Виз ер: Рутите до Барселона и Лондон ќе ги има само на лето, такви се барањата на пазарот

Редакција
Вообичаена пракса во авионската индустрија е фреквенциите на летовите да се менуваат според патните периоди и перформансите на рутите, соопштуваат од компанијата. „Wizz Air постојано
ЖИВОТ

Како да препознаете ГМО храна во продавниците и на пазарите?

Редакција
Генетски модифицирано семе за ориз и ГМО шницли и трошки од соја завршија на македонскиот пазар и покрај тоа што според Законот за безбедност на храна,
Балкан

Цемент и ималин во фалсификувани лекови на српскиот пазар

Редакција
Лекови за циркулација и проблеми со срцето, вијагра и цитостатици што содржат цемент, но и крема за обувки – ова се наоѓа меѓу запленетите 100.000
Убава приказна

DHL во Македонија – 25 години лидер на пазарот на експресната достава на пратки и логистика

Редакција
DHL Македонија годинава одбележува 25 години постоење во земјава со претставување на досегашните успеси и достигнувања, како и презентирање на глобалната стратегија за одржливо бизнис