еМагазин

Tag : пазар

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Од денеска се враќа евтината струја

Редакција
Од денеска се враќа евтината струја за домаќинствата, почнувајќи од периодот од 13 до 15 часот. Евтина дневна тарифа ќе добијат сите потрошувачи кои имаат...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Од 1 јули ќе почне да функционира отворениот пазар на труд меѓу Србија, Албанија и Македонија

Редакција
Претседателот на Стопанската комора на Србија (ПКС), Марко Чадеж, говорејќи за иницијативата Отворен Балкан истакна дека од 1 јули ќе почне да функционира отворениот пазар...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

„Виз ер“ прославува 11 години на македонскиот пазар: Превезени над девет милиони патници и во моментов со 36 линии

Редакција
Со рекорден број од над девет милиони превезени патници од почетокот на работењето во земјата во 2011 година, проширена мрежа на линии во 2022 година...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе се либерализира пазарот со природен гас

Редакција
На денешната седница на Владата ќе се донесат одлуки со кои ќе се либерaлизира пазарот и во делот на природниот гас, најави денеска министерот за...
Бизнис

За шест месеци осигурителниот пазар пораснал за 8%, осигуреници вложиле 87,7 милиони евра

Редакција
Граѓани и фирми вложиле 5,4 милијарди денари (87,7 милиони евра) во неживотни осигурувања во првите шест месеци годинава. Во споредба со истиот период лани вредноста...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Од македонскиот пазар се повлекува целокупниот „Киндер“ асортиман произведен во фабриката во Арлон, Белгија

Редакција
Атлантик Трејд Скопје ДОО Скопје соопшти дека како дистрибутер на асортиманот на компанијата „Фереро“ во земјава, на барање на производителот „Фереро“, го проширува повлекувањето од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Засега нема пазарни нарушувања и потреба од активирање на државните резерви пченица

Редакција
Во моментов нема поголемо нарушување на пазарот, поради што нема ниту потреба од активирање на државни резерви пченица, рече денеска државниот советник во Министерството за...
Свет ТОП СТОРИИ

И Пепси, Кока-Кола, Старбакс, Мекдоналдс ја прекинуваат работата и продажбата во Русија

Редакција
Coca-Cola и PepsiCo ја прекинуваат продажбата на нивните сокови во Русија, откако претходно и Мекдоналдс и Старбакс објавија најава за прекин на бизнисите во таа...
Свет ТОП СТОРИИ

Енергетскиот гигант Шел се повлекува од Русија, нема да купува нафта и гас од Москва

Редакција
Енергетскиот гигант „Шел“ денеска соопшти дека ќе се повлече од учеството во рускиот гас и нафта, вклучително и итно прекинување на купувањето сурова нафта од...
Бизнис

„Брако“ го освојува пазарот во Швајцарија со машините за додавање лим на CNC ласери 

Редакција
Брзиот развој на ласерската технологија и индустриската употреба на CNC машините (Computer Numerical Control) ја зголеми потребата од машини кои го автоматизираат производствениот процес. Речиси...